Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

HAZAVÁGJÁK TATABÁNYÁN A CSÓNAKÁZÓ-TAVAT: Bombaálló kávézó, gátépítés és részleges feltöltés. Tartson velünk!

csonakazo-to-scs-betonmixer.jpg

A napokban fordult élesbe, hogy “megújul” a Millenium közpark, népszerűbb nevén a Csónákozó-tó, készítettünk Önöknek egy összefoglalót, mire számíthatnak.

Rendes körülmények között mindenkinek örülnie kellene neki, de a beruházást láthatóan inkább az önkormányzati választásra időzítették, mintsem a tatabányaiakat megkérdezték volna. 

Ami a terveken látszik, hogy valami nagyon látványosat akartak villantani, de nem lesz benne köszönet, ugyanis a tó egy Frankenstein-i szörnyeteg lesz (oltári drága gagyi, ami átvett ötletekből lett összevarrva csak a park alapvető tényeit hagyja figyelmen kívül).

Egy ilyen nagyszabású parkfelújításnál általában azzal kell kezdenI, hogy leírjuk mit is álmodtak meg a tervezők, milyen arculatot szánnak a parknak a városvezetők.

Természetesen, mielőtt igazságtalanul csupán a tervezőket hibáztatnánk, az ebben az esetben nyugodtan ostobaságnak nevezhető dolgokért, mindenki felelős ezért, hiszen ilyenkor a város képviselői, az építészek és építőmérnökök szorosan együtt dolgoznak, ezért igazából nem is lényeges, hogy ki volt az ötletgazda.

Nem volt olyan régen, hogy ne emlékeznénk rá, legutóbb a 2014-es választások alkalmával adták át a futópályát és többi újítást. Sajnos a Csóni-tó azóta gyakorlatilag lerohadt, ezért már a szóhasználat is helytelen, amikor azt mondják, hogy felújítás, mert azzal már rég elkéstek, teljesen ki kell cserélni a meglévő elemeket is. Ezért szoktak fenntartási munkát végezni (például néhány évente lefesteni a padokat), hogy ne kelljen 5 évente újjáépíteni egy parkot.

Végleg azzal győzött meg Schmidt Csaba minket, hogy érdemes részletesebben is átnézni az EU-s pénzből finanszírozott Zöld Város keretein belüli parkfelújítás összes tervét és részletét, amikor beharangozta, hogy „RIVIÉRA HANGULATOT” akar kiépíteni a Csónin, napozóágyakkal, stéggel, miegymással.

Átnézettük szakemberekkel a tervdokumentációt és lám, kis túlzással a fejlesztés egyetlen értelme az eddig hiányzó WC létesítése.

Lássuk, mit is mond a beruházásról Schmidt Csaba a kampányvideójában illetve a helyi lakájmédiában:

“Nagyon sok remek ötlettel állt elő a csapat, amelyet megbíztunk a tervezéssel. Napozóterasz épül majd hatalmas stéggel, így közel lehet menni a vízfelülethez, és onnan etethetik a kacsákat vagy napozhatnak a pihenni vágyók. Kávézó is lesz, amelynek terasza hosszan benyúlik a tó fölé. Sportolás előtt vagy után akár lehet itt beszélgetni, és kitűnő találkozóhelyet biztosít majd a tatabányaiaknak és idelátogatóknak. Épül majd egy újabb híd is, amely a Jubileum parkba vezet.”

És, hogy mi lesz a zöldfelülettel? A polgi nem veszi bonyolultra a figurát, azt mondja:

“Sok virágot, igényesen kialakított parkot szeretnénk létrehozni úgy, hogy alkalmas legyen az itt lebonyolítandó rendezvények színvonalas megtartására is.”

...

“A tervek szerint a munkálatok legkésőbb a nyár elején kezdődnek és várhatóan jövő tavaszra fejeződnek be. Új épületek, szolgáltatások, játszótér, foglalkoztatók várják majd az új Csónakázó-tó partján az idelátogatókat. A beruházás európai uniós pályázatból a Zöld Város projekt keretében valósul meg. Célunk, hogy ne csak a legkedveltebb, hanem a legszebb parkká váljon a Csónakázó-tó az egész megyében” – nyilatkozta ezt is Schmidt Csaba Tatabánya jelenlegi polgármestere.

ÉS AKKOR NÉZZÜK A VALÓSÁGOT, AMI SZEMBEJÖN, LEGALÁBBIS A JELENLEGI TERVEK ALAPJÁN!

A dokumentáció egy része szakmailag gyalázatos, vagy a látszat ellenére átgondolatlan tartalmú és több helyen ellentmondásos. Stégek, gátak (sic!) a tóban, a kertépítés, ez az egész egy zöld projekt teljes megcsúfolása.

A legdurvábbal kezdjük, hogy legyen idő megemészteni:

GÁTAT ÉPÍTÜNK ÉS FELTÖLTJÜK A CSÓNAKÁZÓ-TÓ MEDRÉNEK EGY RÉSZÉT, HOGY LEGYEN NAPOZÓ TERASZ ÉS STÉG.

terv-csonitb-stegakavezonal.jpg

Annyira nem foglalkoznak a természettel, hogy szó szerint beépítik a Csónakázó-tó egy részét. Erre az őrületes agymenésre nincsenek szavak!

Mindezt a polgármester, a főépítész, a tervező  is jóváhagyta!

Tartsanak velünk, nem lesz rövid, de érdemes elolvasni.

A terveken bontási résznek jelölik a futópályát, amit költségvetésbe talán beleszámoltak, de szöveges részben megtartandónak írják. Valóságban csak akkor nem sérülne a burkolat, ha nem kellene a kávézónál földmegtámasztás oldalirányból és a munkagépek lebegnének a tó körüli munkánál. Az olyan apróságról ne is beszéjünk, hogy már most is sérült és hepehupás a felület.

Az egész tó esetén fontos figyelembe venni, hogy mindösszesen két cső az, ami táplálja, ezek a talajvizet engedi a tóba, biztosítva a víz természetes körforgását. A legnagyobb mélysége 150 cm, de sok helyen csak 50-60 cm, vagy ennél is kisebb.

Ezek után épeszű emberben felmerül, hogy tényleg kell ide egy stég?

Az egész beruházás egyik leghangsúyosabb része, az az új, “bombaálló” kávézó, amit részletesen itt elemeztünk. A terveket átnézve, ennek a felszíni vasbeton bunkernek nem csak a stílustalansága okoz majd gondot, hanem hogy keresztbe viszik a futópályán, mert egy stéget is alkottak hozzá.

Ez a kávézó egy vasbeton szörnyeteg tele tervezési hibával, ráadásul nincs hozzá kiszolgáló út és a hátsó részhez járda a kávézóból. A futópályához annyira közel tervezték, hogy nem lehet majd elférni rajta.

Talán a kávézóval és stégekkel Tatát akarják majmolni? (A méretek miatt, Tata Öreg-tó: 240 hektár, a Csóni: 24 hektár tavacska). A kávézó formája a modern építészet hegyes formáit veszi át pancser módon.

A másik ilyen brutális agymentességi példa, az építendő híd (illetve hidak), amelyet szintén elemeztünk. Grandiózus acélszörnyetegek, amelyeket a folyóvidéken is megirigyelnének, de mi egy 1,5 méter széles patak felett építünk egy 25 m-es hidat. Ja, bocs, rögtön felépítünk egyből két 25 m-es hidat. A bosszantóan gazdaságtalan hidakhoz vasbetonnal megtámasztott lépcsőzetes földfeltöltés is társul, mert úgy még több betont és acélt lehet elhasználni. A két otromba híddal és töltésekkel teljesen tönkrevágják a Csóni arculatát.

setany-godrokkel-csonitotb.jpg

Megnéztük a sport oldalát is az új projektnek!

Az összes új elem a tó körül akadályozni fogja a futókat. Az egy hatalmas rejtély, hogy az építés során, hogyan marad ép a rekortán burkolat (futófelület), ami ráadásul már most is sérült.

Ha a sporteszközöket nézzük, a karbantartás hiánya miatt a rozsdásodó gépek helyett egy olyan búcsús edzési eszközt tesznek be, amit érdemben nem fognak az emberek használni, mert az egyik fele használhatatlan, a másik pedig idősebbeknek és kezdőknek nem nagyon ajánlott. Cserébe a szocializmusból ismert „rekreációs tanösvényt” alakítanak ki, ami körbevisz a parkon és adott pontokon edzési feladatokat “ír elő”. Idejétmúlt, kihasználatlan és parkba nem illő. 

A tervekből mi azt olvassuk ki, hogy a hosszabb és szélesebb futópályára azért nem marad pénz, mert ostobaságra és betonra költenek inkább.

Végül lássuk a Csónakázó-tó szívét-lelkét, mi lesz a parkkal?

A jelenleg kitaposott ösvények helyett újabbak fognak megjelenni a tervezők ostoba vonalvezetése miatt. A jelenlegi büféhez ezután is vagy a gyalogúton vagy a füvön lehet csak eljutni. Az új épülethez se lesz út kiépítve. Ha meg a park távoli csücskéből kell majd hivatalosan kiskocsizni az árut, minden évszakban a szórt köves úton, akkor ajánlom, hogy adják a tervezők és polgármester kezébe a munkát, nekik bizonyára remek ötletük lehet ennek megoldására, hiszen bizonyára együtt kreálták ezt az elmebeteg verziót.

t-szolautoafuvon.jpg

Ha megnézzük a jelenlegi állapotokat, a szolgáltatók is a füves részen kijárt sávokat használják, ha bármilyen fenntartási munkát kell elvégezni, mint például a szemetesek ürítése. Választaniuk kell, hogy a füvön mennek vagy elütik az embereket. Ezért kellett volna egy környezetbe illeszkedő szervizút a park körül és a büféhez.

Azt az apróságot már csak halkan jegyezzük meg, hogy nincs a fenntartási eszközök tárolására alkalmas létesítmény, ami előrevetíti a parkfenntartás intenzitását, tehát 4 év múlva ISMÉT szétrohad minden és szemétben fogunk taposni.

Tanulságos a fafelmérésről készült kataszter, lehet látni, hány fát vágnak ki az építkezés miatt illetve nagyon sok a gondozatlanságból (száraz gallyazás, fagyöngy) adódó fakivétel. A projektben teleszúrják fával a területet, mintegy túlkompenzálnak, csak ugyebár mi lesz a sok új fával, ha az eddigi fákat sem ápolták. Most elvileg százzal többet ültetnek, hogyan fogják azokat gondozni?!

teknos-csonitb.jpg

A terv egyértelműen legnagyobb hiányossága, hogy nem foglalkozik az állatvilággal (madarakkal, teknősökkel), mintha nem is létezne ilyen a Csóninál. Például most a bokrokban vannak a madarak, mi lesz velük?

Nem foglalkoznak a szemétkérdéssel sem igazán. Ugyan némileg több kuka lesz, az eddigi 12 kuka helyett 24 lesz a parkban - a zárt kutyafuttatónál még 5 db - azonban legalább ennyivel nagyobb területet fognak beépíteni (koripálya, piknik hely, hidak végeinél stb.), tehát NEM SŰRÍTIK a szemeteseket, a tó körül sem.

Persze a fentieken kívül van egy aspektus, amiről még nem esett szó, a pénzügyi tranzakciók. Kiderült, hogy “bizonyára egészen véletlenül” csupán egy érvényes pályázó akadt a projekt megvalósítására.

Ahogy nemrég írtuk az ajánlatok bontásakor egyébként kiderült, hogy nettó 470 millió forint áll a projekt céljára az önkormányzatnak. A megmaradt egyedüli pályázó a KERT-MÍVES kft Neszmélyről, aki viszont a fenti összeghez képest nettó 677 millióért “tenné tönkre” a Csónakázó-tavunkat (mielőtt félreértés lenne, a terveket nem ők készítették, ők csupán a munkát végeznék majd el.)

Miután Schmidt Csaba lelkesen bejelentette, hogy indult a projekt, így kijelenthető, hogy előteremtették a kért összeget. 

Mondjuk az különösen mókás, hogy az illetékes önkormányzati bizottság azt írta jegyzőkönyvben, hogy az 1(!) db ajánlat a legjobb ár-érték arányú ajánlat.

Hogy mért is merült fel, hogy esetleg a mostanában kormánypárti körökben oly népszerű strómankodás helyi mintapéldánya maga a cég, itt írtuk róla.

És kik a KERT-MÍVES 2004 Kft legfőbb tulajdonosai hivatalosan?

Egy testvérpár, akik információink szerint egy, a közbeszerzések során Tatabányán nagy sikert elérő, jólismert cégtulajdonos közeli rokonai. A kör így be is zárult.

Ha a fentieket röviden szeretnénk összefoglalni, akkor azt mondhatjuk, a terveket elemezve a projekt célja mindössze az ostoba magamutogatás lehetett illetve hogy tudjanak egy jó választási videót csinálni. Az aktuális problémákat nem oldja meg, cserébe hasonlókat teremt, még kicsit többet is.

Mint amikor a szívlapátot faültetésre használjuk! Egy bányász városban!

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr7415003478

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása