Régóta foglalkoztatja a tatabányaiakat, hogy jól bánnak-e a közpénzzel a város kisgömböc cégénél - T-Szol Zrt és leányvállalatai - amelynek a kivizsgálására ígéretet kaptunk a 2019-es választási kampány során.
Azóta eltelt több, mint másfél év, ami a jelek szerint nem volt elegendő, hogy tiszta vizet öntsenek az illetékesek a pohárba. Fontos lenne látni a helyi adófizetőknek, hogy lopják a zsebükből a pénzt és lesz ennek következménye, vagy pedig nem találtak különösebb kifogásolnivalót az utóbbi évek működésében.
Éppen ezért a leghitelesebbnek gondolt forráshoz fordultunk, Tatabánya Megyei Jogú Város önkormányzatához, hogy felvilágosítást kérjünk tőlük és a sokat hangoztatott átláthatóság kapcsán osszák meg a vizsgálat eredményeit a tatabányaiakkal.
Közérdekű adatigénlést nyújtottunk be, a Neiger és Társa Ügyvédi Irodával kötött szerződés dokumentumait kértük volna, amely a Tatabánya MJV Önkormányzatának tulajdonában álló cégek átvilágításának megbízásáról született 2020. évben. A hírek szerint elkészültek a “művek”, közel 1 év alatt.
Szerettük volna, hogy a szerződéseket, a cégekről készített teljeskörű jelentést, a jelentést megalapozó vizsgálati anyagot és a cégek vezetőinek erre adott válaszát is elküldjék részünkre, valamint az ügyvédi iroda teljesítési igazolását is szerettük volna látni.
Optimistának bizonyultunk, a sok mantra ellenére a jelenlegi városvezetés sem akarja az orrunkra kötni, hogy mit derítettek ki, egyáltalán találtak-e valamit. A vizsgálati anyagok kiadását nemes egyszerűséggel megtagadták, ennyit a közpénzek átláthatóságáról.
Az ügyvédi irodával kötött szerződéseket ugyan átküldték, de azok tulajdonképpen sablon szerződések voltak, amely a T-Szol Zrt-ről és annak négy leányvállalatáról szólt. Mindegyik megbízás tavaly július 2-án került a szerződés aláírásra, Neigerék vizsgálati díjai az alábbiak szerint alakultak:
T-Szol Zrt 3.6 millió Ft + ÁFA
GFSz Nonprofit kft 1.2 millió Ft + ÁFA
AGORA Nonprofit kft 2.2 millió Ft + ÁFA
Cseri kft (Gyémántfürdő) 1.8 millió Ft + ÁFA
T-Busz kft 1.8 millió Ft + ÁFA
Mi azért hiányoltuk a fentiek közül a Lölö-pláza projektet építő T-Ingatlanfejlesztő átvilágítását, ahová nemrég kellett 300 millió forintot pótlólag betenni, vagy a TKKN kft nevű leánycéget, amely többek között a közterületek tisztaságáért is felelne. Hasonlóképpen érdekes lett volna megtudni, hogy a NAV Komáromi utcai irodája mellett munkásszállót építő T-Szol leányvállalattal mi a helyzet, hiszen időközben érdekes tulajdonos változások és rengeteg pénz kilapátolása is megtörtént abból a cégből, ahol felerészben tulajdonos a városi cég. Érdekes módon ezek kimaradtak a vizsgálatból a jelek szerint.
Mit írt nekünk Szücsné Posztovics Ilona, miért nem nyilvánosak a jelentések?
Azzal operál a városvezetés, hogy a döntések előkészítése során keletkezett iratok 10 évig nem nyilvánosak, pontosabban ők maguk engedélyezhetnék a megismerését, de nem kívánják megtenni. Miután arra hivatkoznak, hogy a jelentés egy folyamat része, amelytől majd jobban fognak működni a cégek, ezért nem ismerhetőek meg a vizsgálati anyagok. (Sic!) Állítólag még az is az oka, hogy ezek alapján fognak MAJD eljárásokat kezdeményezni. (a hangsúly a majd-on van)
A másik, amit a polgármester asszony problémásnak lát, hogy a laikusok esetleg félreértenek néhány, a jelentésből kiragadott tételt, ezzel veszélyeztetnék a közfeladatot ellátó cég működését (hát…!)
Végezetül annyit közöl még Szücsné polgármester asszony, hogy a vizsgálatok idén június 1-én lezárultak.
A válaszban megkapott szerződések meglehetősen általánosra sikeredtek, semmiféle konkrét vizsgálati eljárás nem került rögzítésre, ami vagy szándékosan sikerült így, vagy a hozzá nem értésről tanúskodik. Minden cégre ugyanazt a sablont alkalmazták, hiába teljesen különbözőek a cégek, ráadásul van köztük egy, amely az összes többinek az anyavállalata.
A fentiekkel nem igazán vág össze az az egyetlen nyilvánosságra hozott jelentés, amely a július 22-i rendkívüli közgyűlés előterjesztései között látható. A jelentés minőségéről képet nyerhetünk itt, hiszen ez a valamiféle végeredménynek tekinthető anyag, a Vértes Agórát üzemeltető leányvállalatról szól.
Ha az ott leírtakból indulunk ki, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az mindennek tekinthető, csak kész jelentésnek nem. Pont azok hiányoznak belőle, amely egy komoly vizsgálat esetén részét kell, hogy képezzék a végleges jelentésnek. Ha valakinek elsőre nem ugrik be, hogy miről beszélünk, azoknak ajánljuk ugyanezen előterjesztésnél az ellenőri jelentést. Zongorázni lehet a különbséget.
Lehet, hogy ezek után semmit nem tudhatunk meg, mit csináltak a T-Szol-nál a tatabányaiak pénzével? Meglepetést nekünk ezután semmiképp nem fog jelenteni, ha Schmidt Csabáék azt fogják ezután hajtogatni, hogy ők teljesen tiszták, aki azt állítja, hogy a városi cégek az ő kifizetőhelyeik voltak, az hazudik.
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk ezért kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
-----------
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.