Már megjelent a részletes tájékoztatás és a jelentkezési lap is a járvány sújtotta önfoglalkoztatók egyszeri támogatásának igényléséhez. Alapfeltétel viszont, hogy éppen a lezárások időszakában fel tudják mutatni, hogy bevételük legalább 30 százaléka a kedvezményesként megjelölt tevékenységből származott.
A garantált bérminimummal megegyező összeget, 219 ezer forintot kaphatnak a veszélyhelyzeti korlátozásokkal érintett 56 főtevékenységet folytató önfoglalkoztatók – közölte korábban az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Az egyszeri támogatás az ITM szerint mintegy 100-120 ezer érintett, mások mellett például fodrászok, kozmetikusok, idegenvezetők, előadóművészek és autósiskolai oktatók számára könnyítheti meg az újraindulást.Akkoriban még nem volt, mostanra viszont már letölthető az az egyoldalas kérelem, amit korábban ígértek. A támogatás minden részlete megismerhető itt. Ennek áttekintése után azonban nagyon sokan érezhetnek csalódottságot. Alapvető előírás ugyanis, hogy az önfoglalkoztatók akkor kaphatják meg még ezt a nem egészen 220 ezer forintot, ha bevételük a 2021. június nyolcadika vagy a 2020. november tizenegyedike előtti hat hónapban legalább 30 százalékban a kedvezményezettként megjelölt főtevékenységből származott.
Az elmúlt napokban az Azénpénzem.hu több érintett olvasója is jelezte: úgy látja, semmi esélye erre a pénzre. A járvány miatti korlátozások időszakában (amit jócskán lefednek a jogszabályban előírt időintervallumok) ugyanis kénytelen volt más tevékenység után nézni. Aki nem csukta be cégét, adta vissza az „ipart”, de még tevékenységet sem váltott, az is hoppon maradhat, ha a megélhetéséhez szükséges pénzt máshonnan pótolta. – Annak jó ez az egész, aki képes volt családi segítséggel vagy a tartalékaiból talpon maradni, az igazán rászorultak megint kimaradnak – fogalmazott valaki-írja az azénpénzem.
Az igénylési lap egyébként az ígéretnek megfelelően elég egyszerű (arra azért érdemes figyelni, hogy aki nem cégként tölti ki, annak a TAJ-számát kell megadnia). Egyáltalán nem ez azonban a helyzet az állami elvárásokkal. Ezek között szerepel, hogy az igénylő önfoglalkoztató legyen, ha céges formában működik, akkor a vállalkozásnak mellette ne legyen másik alkalmazottja. A támogatást kérőknek mindenféle nyilatkozatot kell tenniük, amelyeket 26 pontban részleteznek a jogalkotók.
A jelentkezőknek vállalniuk kell például, hogy a veszélyhelyzet megszűnését követő két hónapig vállalkozásukat nem szüntetik meg és nem is szüneteltetik. Hozzá kell járulni ahhoz, hogy a támogatás folyósítója a nyilatkozat valóságtartalmának igazolását kérje az állami, önkormányzati adóhatóságtól és a vámhatóságtól. Azt is elvárják, hogy az igénylő bankszámlaszáma megváltoztatásáról a járási (fővárosi kerületi) hivatal állami foglalkoztatási szervként eljáró egységét haladéktalanul tájékoztassa.
Jogosultság, de akár a hozzájárulások hiánya, illetve hiányossága esetén a támogatást kamattal növelten kell visszafizetni. Ha ezt valaki nem teszi meg, akkor akár végrehajtást is indíthatnak ellene. Tudomásul kell azonban azt is venni, hogy amennyiben a támogatást „a járási (fővárosi kerületi) hivatal érdekkörében felmerült okból jogalap nélkül” vette fel az igénylő, akkor azt a felróhatóság, illetve kötelezettségszegés vizsgálata nélkül, az erre irányuló felszólítást követően – az abban megjelölt határidőben – köteles a Gazdaság-újraindítási Foglalkoztatási Alap számlájára visszafizetni.
A fotó illusztráció
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk ezért kérünk, tá amogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.