Kozma Ákos kezdeményezte Kásler Miklósnál, hogy vizsgálják felül a szabályozást.
Közel negyven szülői panaszbeadvány érkezett az alapvető jogok biztosához a tankötelezettség megkezdésének elhalasztására vonatkozó szabályok módosítása miatt. Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa megvizsgálta az eljárásrendet, és több visszásságot is feltárt.
Az alapvető jogok biztosa rámutatott arra, hogy a 2020. január 1-jei hatálybalépéshez képest csak 2019 novemberében, illetve 2019 decemberében hirdették ki a szabályozás részleteit, azt viszont nem mérték fel, hogy a szabályok alkalmazásához érintettnél rendelkezésre állnak-e a feltételek.
Az alapvető jogok biztosa vizsgálta az Oktatási Hivatal gyakorlatát, és megállapította, hogy a Hivatalnál a szervezet egészét tekintve az új hatáskör gyakorlásához a szükséges személyi alapfeltételek rendelkezésre álltak, több bizottságnál azonban átirányított munkaerővel, túlórában dolgoztak, a vizsgált megyékben a leterheltségben komoly eltérés volt.
A Hivatal tájékoztatása szerint a kérelmet űrlap formájában kitöltve, elektronikus úton ügyfélkapun keresztül, vagy azt kinyomtatva, postai úton lehetett beküldeni, az alapvető jogok biztosa szerint azonban nem hagyható figyelmen kívül, hogy ez a benyújtási korlátozás nemcsak a hatályos törvényi szabályozással ellentétes, hanem alapjogi aggályokat is felvet.
A jelentés további eljárási problémákra is felhívta a figyelmet, például arra, hogy az Oktatási Hivatal a kisebb számban előforduló téves kirendeléseket "jogosultság átadással" oldotta meg, ami a garanciális törvényi rendelkezésekkel nem egyeztethető össze.
Az alapvető jogok biztosa ezért kezdeményezte Kásler Miklós emberi erőforrások miniszternél, hogy tekintse át a szakértői bizottságok eljárására vonatkozó szabályozást, illetve biztosítsa azt, hogy a felmentési kérelem a megállapított határidőn túl is benyújtható lehessen-írja a hvg.
Felkérte a minisztert arra is, hogy átfogó felmérés keretében vizsgálják a 2020/2021-es tanév első osztályosaival kapcsolatos iskolai tapasztalatokat, és azok eredményéről adjon tájékoztatást.
Az alapvető jogok biztosa kérte azt is, hogy a szakértői bizottságok valamennyi feladatának ellátásához a szükséges feltételrendszert biztosítsák, az iskolakezdéssel érintett szülők számára pedig közérthető, hozzáférhető hagyományos és online tájékoztató anyagok segítségével biztosítsák a megfelelő tájékozódást a jogaikról, lehetőségeikről, az eljárás menetéről és elemeiről.
Az ombudsman végül kezdeményezte az Oktatási Hivatal elnökénél, hogy a hatósági eljárás során a törvényi előírásoknak megfelelően biztosítsa a szakvélemények megismerését.
A fotó illusztráció
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.