Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

BENCSIKÉK TOTÁL KÖZPONTOSÍTJÁK A SZEMÉTSZÁLLÍTÁST: aztán jönnek a baráti cégek

szemet_2.jpg

Úgy tűnik belejöttek az éjféli törvénygyártásba a kormánypártok, ugyanis kedden éjjel újabb nagy horderejű törvényjavaslatot terjesztettek be.

Kedd éjfél előtt két perccel, különösebb bejelentés nélkül beadtak egy törvényjavaslatot, ami lényegében államosítaná a százmilliárdos hulladékgazdálkodási iparágat - számolt be a Szabad Európa.

A javaslat elvenné az önkormányzatoktól a hulladékgazdálkodást, és kiszorítana minden versenyt az iparágból. Egy monopóliumot hoznának létre az ország teljes területére, ez a monopólium a kaszinókhoz hasonló kizárólagos koncessziót kapna.

A koncesszióról Palkovics László, pontosabban a mindenkori ITM minisztere döntene, a nyertes kedve szerint vonhat be alvállalkozókat.

Az eddigi átalakítások rossz eredményeket hoztak, amit az állam elismert például a 2018-as, közszolgáltatásokra vonatkozó ombudsmani jelentésben

Röviden összefoglalva 2012 óta a hazai újrahasznosítás drágábban működik az országban, miközben az állam koordinálása mellett az újrahasznosítási arányok több hulladéktípus esetén romlottak. 

Jelenleg a lakosságtól jövő hulladékot a közszolgáltatók viszik el. Ezek kötelezően önkormányzati tulajdonú nonprofit cégek, amik több helyen évek óta a csőd szélén állnak, miután egyebek közt a rezsicsökkentéssel befagyasztották a fő bevételüket, a költségeik viszont nőttek.

A cégek által megtermelt szemetet, nagyjából 750 cég gyűjti össze, egymással versenyezve. Ezek jellemzően magyar tulajdonú kisebb cégek, átlagosan 4 százalékos a nyereségrátájuk az ITM szerint. Ők szedik össze az összes visszagyűjtött hulladék durván négyötödét.

Az hozzátartozik a teljes képhez, hogy az állam a termékek gyártóitól termékdíj címén beszed évente nagyjából 85 milliárd forintot. Majd a visszagyűjtött hulladékokra kifizet a piaci szereplőknek összesen nagyjából 15 milliárdot, gyakran utólagos közbeszerzésekkel. A közel 70 milliárdos különbözet a költségvetés hasznát képezi, amit most már nem csinálhat tovább a magyar kormány.

A környezetvédelem címén beszedett adót az adott termékek környezeti ártalmainak csökkentésére kell költeni.

A törvényjavaslat a kaszinókhoz hasonlóan oldaná meg problémát. Azaz teljesen államosítaná az iparágat, egy monopóliumot hozna létre, ami intézné az egész ország hulladékgazdálkodását. Ez a cég igénybe vehetne alvállalkozókat, és amennyiben a tevékenysége nem nyereséges, az állam kipótolná a hiányzó pénzt.

Ők végeznék a közszolgáltatást is, tehát a lakosságtól való gyűjtést. Ez azt jelenti, hogy az önkormányzatoktól elvennék ezt a feladatot, a korábbi ITM-es tervekhez hasonlóan.

Emellett létrehoznának még egy újabb, nagy állami hulladékos ügynökséget az ellenőrzésre és a szabályozásra. 

A portál információi szerint emellett tegnap és tegnapelőtt Palkovics miniszter egyenként berendelte és személyesen tájékoztatta több iparági cég képviselőjét arról, hogy jön az államosítás. De ezt "ne államosításnak fogják fel", hiszen alvállalkozóként lehetséges, hogy kaphatnak még majd valamilyen feladatot a monopóliumtól. A Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége egyelőre nem nyilatkozott a kérdésben.

 

Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. 

Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük! 

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr3116301812

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása