Ezúttal a Modern Városok Program (MVP) megvalósításáról szóló kormányrendeletet módosította úgy a kormány, hogy a jövőben már nem csak a megyei jogú városoknak, hanem a megyei önkormányzatoknak is nyújtható támogatás. Nem is akármilyen mértékben.
2017-ben a kormányfő 3400 milliárd forint értékben kötött megállapodást 23 várossal. A megállapodások alapját az önkormányzatok adósságkonszolidációja jelentette. A megyei jogú városok közül azonban többen ellenzéki lett a polgármester a 2019-es önkormányzati választás után a megyei önkormányzatokban viszont mindenhol a Fidesz van többségben. A kormánypárt ezek után mindent elkövetett, hogy csökkentse az önkormányzatok jogait, és sok lehetőséget elvegyen tőlük, most pedig a megyei önkormányzatokat erősíti jelentősen. A megyei önkormányzatok egyfajta politikusi parkolópályák, ahonnan azért komoly pénzeket vehetnek fel a politikusok.
Mi is írtunk róla, hogy a Komárom-Esztergom megyei önkormányzat 2018-ban közel fél milliárd forintot költött el, és ez szinte teljesen egészében a képviselők fizetésére és a szervezetek működésére ment el a pénz. Az évtized közepén még a megye az összes kiadása harmadát-felét fordította a képviselői bérekre, költségekre és az arány utána folyamatosan nőtt. Sőt, még a fizetések is nőttek, pedig a megyei önkormányzatok feladatai, és ezzel a költségvetésük folyamatosan olvadt lefelé.
A tavaly őszi önkormányzati választásokon a 23 megyei jogú város közül 10-ben született ellenzéki győzelem, viszont a megyei önkormányzatokban kivétel nélkül megmaradt a fideszes többség. Erre a helyzetre reagálva a kormánytöbbség már tavasszal elfogadott egy olyan törvényt, amivel az addig funkciótlan megyei közgyűlések kezelésére bízta az egyes települési önkormányzatoktól elvett különleges gazdasági övezeteket. Egyben az onnan befolyó adóbevételek újraelosztását is a fideszes többségű testületekre bízta. Ez első ilyen övezetet a gödi Samsung-gyár területén hozták létre-írja a 444.
Bencsik János gazdája, a magyar kormány vezetője egyszerűen egy rendelettel, ún. különleges gazdasági övezeteket hozhat létre úgy, hogy ezek minden szempontból kikerülnek a helyi önkormányzat irányítása alól.
A helyi döntéshozók fennhatósága alól kivonják, de olyan szinten, hogy nem csupán a helyi adót veszik el, hanem az építési szabályok meghatározását, az egyedi örökségvédelmi jogszabályokra, a településképre vagy például a közterületek elnevezésére vonatkozó szabályok megalkotását is.
Mindezeket természetesen a megyei közgyűlés állapítja meg és kapja.
A héten a kormány tovább erősítette a megyei önkormányzatokat. A hétfői kormányhatározat úgy módosította a Modern Városok Program (MVP) megvalósításáról szóló szabályokat, hogy ezentúl már ne csak a megyei jogú városok, hanem a megyei önkormányzatoknak is kaphassanak a támogatásokból.
A kormány szerint a Modern Városok Programban eddig 260 projekt indult el, amelyek összértéke 3800 milliárd forint. Eddig 1400 milliárd forintot használtak fel a megyei jogú városok. A fejlesztések háromnegyede hazai költségvetési forrás. A mostani módosítás szerint a „megyei önkormányzatnak nyújtott támogatás nem érinti a megyei jogú város önkormányzatainak biztosított támogatási források felhasználását és az ezzel összefüggő kötelezettségeket és jogokat”. Így a program keretét várhatóan bővíteni fogják, hogy a megyei önkormányzatok projektjeire is jusson pénz.
Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.