Az egyik bank több szerződéses feltételét is tisztességtelennek minősítették egy közérdekű perben. Ezekről kérdezte az InfoRádió Bihari Krisztina ügyvédet.
Elsőként arról kérdezte az InfoRádió Bihari Krisztinát, hogy mit jelent, hogy a bírósági döntés értelmében tisztességtelen, ha a bank kiköti a szerződés feltételeiben, hogy saját nyilvántartásai alapján is igazolhatja a banki papírok ügyfeleknek történt megküldését.
„A bank akkor tudja hitelt érdemlően bizonyítani, hogy az ügyfelének elküldött egy dokumentumot, ha erről tértivevényes kézbesítési bizonylattal rendelkezik” – válaszolta az ügyvéd.
Bihari Krisztina évek óta fennálló súlyos problémának nevezte, hogy a pénzügyi intézetek úgy szabadulnak a fogyasztóval szemben a kötelemből, hogy nem igazolják, hogy milyen összegű lejárt tartozás miatt mondja föl a szerződéses jogviszonyt. A legtöbb pénzintézet üzletszabályzata, de még a fogyasztóval kötött szerződés is tartalmazza, hogy bármilyen kis összegű fizetéselmaradás esetén a teljes tartozást a fogyasztóval szemben egy összegben teheti lejárttá. Ez
súlyosan sérti mind az uniós irányelveket, mind a hatályos normatív rendelkezéseket-írja az Infostart.
Kizárólag súlyos szerződésszegés esetén lehet egy fogyasztóval megkötött szerződést
Az Európai Uniónak van több olyan bírósági ítélete, amely kötelező érvényű a magyar pénzintézetekre és a jogalkalmazó bírók számára is. „Ezek egyértelműen rögzítik, hogy csak úgy lehet felmondani egy fogyasztóval szemben egy szerződést, ha előtte hónapokon keresztül legalább három alkalommal felszólítják a fogyasztót arra, hogy ha nem teljesít, akkor egy összegben fog lejárttá válni a teljes tartozás” – mondta Bihari Krisztina. Hozzátette, két hete jelent meg a Kúria jogegységi döntése, az ugyanezt tartalmazza.
Az ügyvéd leszögezte, a pénzintézet nem teheti meg, hogy egyoldalúan, önállóan módosítja a szerződési feltételeket. Közérdekű perben döntöttek erről egy pénzintézet esetén, ez azt jelenti, hogy ennek a pénzintézetnek az összes szerződött ügyfelére vonatkozik az ítélet egyszer és mindenkor.
Bihari Krisztina úgy látja,
a magyarországi bankok szerződéseinek legalább a harminc-negyven százaléka tartalmaz ehhez hasonló, most bírósági ítéletben tisztességtelennek talált feltételeket.
A fotó illusztráció
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk ezért kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.