Egy friss tanulmány alapján minden harmadik Covid-19-en átesett betegnél diagnosztizáltak fél éven belül valamilyen idegrendszeri vagy mentális zavart. A szakemberek több mint 230 ezer, főként amerikai páciens esetét dolgozták fel, 34 százalékuknál fél éven belül neurológiai vagy pszichiátriai betegséget állapítottak meg.
A kutatók úgy vélik, a pandémia mentális és neurológia problémák hullámát válthatja ki.
Az egyelőre nem világos, hogy az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) milyen módon kapcsolható az olyan pszichés zavarokhoz, mint a szorongás vagy depresszió, de ezek fordultak elő leggyakrabban a 14 zavar között, amelyeket vizsgáltak
A Covid-19 után jelentkező stroke, demencia és más neurológiai rendellenességek ritkábbak voltak az érintett betegeknél, ugyanakkor mégis jelentős volt az előfordulásuk, különösen azoknál, akik súlyos állapotba kerültek a Covid-19 miatt. A leggyakrabban előforduló zavar, ami a páciensek 17 százalékát érintette, a szorongás volt, kedélyzavart 14 százalékuk tapasztalt. Úgy tűnt, hogy ezek egyike sem függött attól, hogy mennyire volt súlyos a Covid-19 lefolyása az érintett betegnél-írja a 24.
Max Taquet, az Oxfordi Egyetem pszichiátere és a tanulmány egyik szerzője szerint eredményeik azt mutatják: a Covid-19 után gyakrabban fordul elő a pácienseknél az agyműködést vagy a pszichét érintő zavar, mint az influenza vagy más légúti fertőzés után. A tanulmányban nem tudták meghatározni, hogy milyen biológiai vagy pszichés folyamatok okozhatják ezeket a tüneteket, Taquet ugyanakkor úgy véli, sürgős vizsgálatokra van szükség a megelőzés és kezelés érdekében.
Az egészségügyi szakértők egyre jobban aggódnak amiatt, hogy a Covid-19-en átesett pácienseknél megnövekszik az agyi rendellenességek és a mentális zavarok kockázata. Taquet és kollégái egy tavalyi kutatásban arra a jutottak, hogy a Covid-19-en átesettek 20 százalékát diagnosztizálták három hónapon belül valamilyen pszichiátriai zavarral. „Bár a legtöbb rendellenesség esetében az egyéni kockázatok kicsik, a hatás a teljes népességre nézve jelentős lehet” – nyilatkozta Paul Harrison, az Oxfordi Egyetem pszichiátria professzora és a csapat egyik vezetője.
A fotó illusztráció
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.