Ahogy az már lenni szokott, sokan felháborodtak -leginkább a Facebookon- hogy a hűvösebb időjárás ellenére sem kapcsolták be automatikusan a fűtést Tatabányán.
Fáznak az emberek és dühöngenek persze. Mondjuk lehet kérni, hogy kapcsolják be a fűtést, de az nem minden esetben olyan egyszerű. Amíg ment a kesergés a hideg miatt, gyorsan kirakták a polgármester asszony oldalára, hogy mi a helyzet fűtés-fronton, azt írták, törvényi okai vannak a jelenlegi eljárásrendnek.
Azért ezt pontosítsuk, mert ez igaz is, meg nem is: egészen pontosan egy kormányrendeletben van legfőképp szabályozva, ami a fűtési idényt határozza meg, és a lakásokban szükséges hőmérsékletet. Semmi köze a külső hőmérséklethez, a lakásban uralkodó hőmérsékletet határozza meg, milyen módon kell üzemeltetni a távfűtést.
Lássuk, mi a jogi helyzet a fázós polgárok oldaláról nézve. Magáról a fűtési szolgáltatásról a következő szerepel a rendeletben:
A 189/1998. (XI. 23.) Korm. rendelet a központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról szól
Ennek 2.§-ában a fogalmi meghatározás
- f) fűtési idény: az év október hó 15. napja és a következő év április hó 15. napja közötti időszak. (nincs apelláta, ennyi)
a 15. § (1) szerint, Az üzemben tartónak a fűtést úgy kell szolgáltatnia, hogy a fűtési idényben az emberi tartózkodás céljára szolgáló fűtött helyiségek belső hőmérséklete naponta 8-20 óra között átlagosan +20 °C, az előszobában, konyhában, WC-ben +16 °C, hallban, lakószobában +20 °C, mosdóhelyiségben, fürdőszobában +24 °C legyen.
ennek a §-nak a (4) bekezdése azt mondja ki, hogy Az (1)) bekezdésben meghatározott időtartamtól és mértéktől lefelé csak a fogyasztók egyhangú hozzájárulásával, míg felfelé a fogyasztók többségének igénye esetén lehet eltérni. Az üzemben tartó a szolgáltatást a fogyasztói döntésnek megfelelően köteles nyújtani. A fogyasztók többségi döntését a lakásonkénti egy szavazat figyelembevételével kell megállapítani.
Ezt módosította egy 2017-es kormányrendelet, de a fentebb leírtakat nem érintette, szóval ezek a szabályok maradtak életben és érvényesek a mai napig.
A helyzet elég egyértelmű, és benne van az is, amire most hívnánk fel a tisztelt lakosság figyelmét a “fogyasztók hozzájárulásával” formulára, ami társasház esetén, ahol nem egyedi a fűtés, azt is jelenti, hogy a lakóközösségnek kell döntést hoznia.
Ezek után nézzük, meg ki hozhat még a fűtés elindítását befolyásoló szabályokat,
amelyet a 2005. évi XVIII. törvény szabályozza, amely a távhőszolgáltatásról szól. A törvény konkrétan nevesíti, hogy kinek a dolga a pontos szabályokról rendelkezni.
Az egyik szereplő, az önkormányzat jegyzője, akinek feladatai
- § (1) * A területileg illetékes települési önkormányzat jegyzője, a fővárosban a fővárosi önkormányzat főjegyzője (a továbbiakban önkormányzat jegyzője):
- a) megküldi véleményezésre a távhőszolgáltató üzletszabályzatát a fogyasztóvédelmi hatóságnak;
- b) jóváhagyja a távhőszolgáltató által kidolgozott üzletszabályzatot;
- c) ellenőrzi a távhőszolgáltató tevékenységét az üzletszabályzatában foglaltak betartása szempontjából;
- d) jogosult a távhőszolgáltatótól a c) pont szerinti ellenőrzési feladatainak teljesítése érdekében, annak mértékéig eseti és rendszeres információt kérni, az iratokba betekinteni, azokról másolatot, kivonatot készíteni, ideértve az üzleti titkot tartalmazó iratokat is;
(2) * Az önkormányzat jegyzőjének eljárása során az ügyintézési határidő két hónap. Az önkormányzat jegyzőjének döntése ellen nincs helye fellebbezésnek.
Röviden összefoglalva a fentieket: először a kedves lakók Bencsik Jánosnál reklamáljanak, hogy a vonatkozó kormányrendelet módosítását kezdeményezze.
Emellett a T-Szol is megkönnyítheti a lakók dolgát, ha az üzletszabályzatát úgy alakítja ki, hogy könnyebb legyen kérni a fűtés beindítását, illetve nagyon fontos lenne a minél hatékonyabb tájékoztatás is.
Végül, de nem utolsó sorban Önöknek is van lehetőségük, tisztelt lakók, hogy beszéljenek a szomszédjaikkal és írjanak T-Szolnak, ha nagyon fáznak, hogy kapcsolják be a fűtést, aminek a feltételeiről itt írtunk.
Itt hívjuk fel a figyelmet, hogy például, akiknek már egyedi a fűtésük, nekik nem kell a többi lakóra várniuk. Ráadásul sokkal kevesebbet is fizetnek.
A fotó illusztráció
Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.