Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

NYOLC HÓNAP TATABÁNYA POLGÁRMESTEREKÉNT! Elszámoltatás? Schmidttel jóban vannak?

szucsne-0220-fboldala.jpg

Szücsné Posztovics Ilonának tavaly októberben sikerült az önkormányzati választáson, az előzmények ismeretében, jelentősnek mondható fölénnyel meggyőznie a tatabányai választó polgárokat, hogy bízzák rá a város vezetését.

Az azóta eltelt nyolc hónap egyik oldalról elegendően hosszúnak, másik nézőpontból szemlélve kellően rövidnek tekinthető, hogy konkrét eredményekről számolhasson be a polgármester asszony. Úgy gondoltuk, hogy a képviselőkhöz hasonlóan rövid értékelést kérünk tőle, hogy a tatabányaiak információkat kapjanak, mi zajlik a városházán.

B.T.: Polgármester asszony, a kampányban hangsúlyozta, hogy politikai értelemben független kíván maradni városvezetői munkájában. Hogy látja, a jelenleg Tatabányán kialakult politikai helyzetben mennyire együttműködőek a különböző politikai oldalon álló, választott önkormányzati döntéshozók? Mennyire sikerült "függetlennek" maradnia?

Sz.P.I: Az elmúlt időszak önkormányzati működése Tatabányán vegyes képet mutat. A választások után elkezdődött egy normál munkarend szerinti – a bizottságok és a közgyűlés felállásával megvalósuló – működés. Ebben az időszakban sikeresen vettük az akadályokat (a kisebb zökkenőket már el is felejtettem) a 48 bizottsági tag és a 2 alpolgármester megválasztásával. Január legfontosabb döntése volt, hogy nagy többséggel sikerült a költségvetést, a politikai stakeholderekkel történő egyeztetés mellett, elfogadni. 

Márciusban minden megváltozott - az ismert okokból, a kihirdetett vészhelyzet teljesen más működési feltételeket teremtett. A bizottságok és a közgyűlés nem működött, minden döntési hatáskört a polgármesternek adott a jogszabály. Több mint 30 éves munkatapasztalattal rendelkezem, párttagságom, pártbeli működési tapasztalatom nincs, ebből kifolyólag az ügyeket csak szakmai érvek mentén vagyok hajlandó megítélni. A politikai pártok képviselőinek meg nem indokolt, erőből, észérvek nélkül érkező álláspontjait nem tudom elfogadni. A „függetlenség” szót én úgy értelmezem, hogy a saját meggyőződésemből, az eldöntendő dolgok súlyának mérlegelésével hozom meg a tatabányaiak érdekeit szolgáló döntéseimet, illetve azokhoz adom szavazataimat.

szucsne-fboldala.jpg

B.T.: Sokan azt várták, hogy az ésszerűtlen és túlárazottnak tűnő beruházásokkal leszámolnak. Vannak-e vizsgálatok, ha igen, hol tartanak ezek?

Sz.P.I: Az az álláspontom, amikor az ember kap egy megkezdett, befejezetlen munkát, először fel kell mérnie a körülményeket, a helyzet jelenlegi állását és azt követően kell döntést hoznia folytatásról. Ebben a feladatban nem érzem magam rutintalannak, hiszen gazdasági szakemberként gyakran fordultak hozzám a vállalkozók kilátástalan helyzetekben, amikor a folytatás lehetséges megoldásait kellett keresni. 

Visszatérve Tatabánya városára, nem az az elsődleges feladat, hogy a folyamatban lévő ügyeket megtorpedózzuk, hogy ezzel „jól be tudjunk húzni a másiknak”, hanem felmérni, hogyan tudjuk mindenki megelégedésére befejezni azokat. Hiszem, hogy többen vagyunk olyanok, akik a békét szeretjük, és kevesebben, akik csupán a megtorlást. 

Természetesen más utat követünk a jelenleg és a jövőben induló építőipari munkák esetén, ahol az eddigieknél lényegesen szélesebb körből kérünk ajánlatokat. Az már most látható, hogy valami érdekes okból kifolyólag gyakran tapasztaljuk a kollégáimmal, hogy egyelőre nem akarnak adni a helyi vállalkozók, és csak a korábbi „úribeszállítók” köréből jönnének az ajánlatok. De ez nem tántorít el bennünket, persze azért elgondolkozom rajta, vajon megfenyegetik őket, félnek, vagy csak a régi beidegződés van bennük és azt vallják „úgy sem nyerünk”? 

Sokat várok attól, hogy az önkormányzat az ígért cégátvilágítási vizsgálatot a következő hetekben megkezdi. Tartalmát tekintve 2017-től napjainkig a társaságok szolgáltatási szerződéseit, a humánerőforrásokkal való gazdálkodását kívánja jogászokkal, könyvvizsgálókkal átnézetni. Az érintett cégek a T-Szol Zrt., az Agora Kft., a T-Busz Kft., a Cseri Strand Kft., és a GFSZ Kft., csupa városi és fontos cég. A vizsgálat indokoltságát az mutatja legjobban, hogy ezen gazdasági társaságok működését a tatabányai adófizetők, azaz mi mindannyian, jelentősnek mondható, összességében évi 1 milliárdot is meghaladó forrás-átadással (szolgáltatási díj, támogatás) finanszírozzuk. Ennek a pazarlásmentes felhasználásáról képet kell kapnia a tatabányai lakosoknak.

szucsneposztovicsilona0814.jpg

B.T.: Mi az, amit most ennyi idő után sikerként könyvel el?

Sz.P.I: Egyértelmű siker a költségvetés elfogadása, illetve a képviselőkkel, és a lakossággal való közös munka a beruházások, felújítások felmérésében, a vélemények egyeztetésében. 

Messze vagyunk a sikertől, de úgy gondolom, komoly lépéseket tettünk a vasútállomás felújításának sikere érdekében is. Támadások értek, hogy az elmúlt 8 hónapban a Konzum vasútállomás ügyében nem történt semmi kézzelfogható. Felvettük a MÁV-val a kapcsolatot a felújítás lehetséges műszaki tartalmának kidolgozásában. Egyeztettem Bencsik János országgyűlési képviselővel, aki tájékoztatott, hogy új vasúti kiszolgáló építmény tekintetében folynak tárgyalások, de még konkrét kormányzati döntés nincs. Az elmúlt napokban 4 országgyűlési képviselőt kerestem meg írásban – köztük Bencsik János képviselő urat is –, hogy a 2021-es költségvetéshez  nyújtson be módosító indítványt a KONZUM vasútállomás felújítása érdekében 3 Mrd-os forrás elkülönítéssel. Szabó Tímea a Párbeszéd Magyarország képviselője fel is vállalta ezt, és módosító indítványt nyújtott be, nincs információm a többi képviselőtől, hogy magáévá tette-e a kezdeményezést.

B.T.: Hogyan látja a város anyagi helyzetét az idei, illetve a kiszivárgó hírek fényében a jövő évet anyagi tekintetben? Az idei évben lesznek-e Tatabánya költségvetésének áldozatai?

Sz.P.I: A 2020-as költségvetés jelentős, mintegy 5 Mrd forint saját erőt biztosít a folyamatban lévő támogatott beruházások megvalósításához. Ezen felül a tervezett beruházások, felújítások összege 1,3 Mrd forint, melyet a vészhelyzet kihirdetését követően átütemeztünk a megvalósíthatóság függvényében. A költségvetést már ebben az évben is érintheti a vállalkozások helyi iparűzési fizetésének csökkenése (az adóelőleg mérséklési kérelmek tekintetében), ami akár az 1 Mrd forintot is elérheti, ezért volt szükség a folyó évben tervezett felújítások, beruházások egy részének céltartalékba helyezésére. Úgy látom, a jövő év jelentős költségvetési újragondolást, átszervezést igényel, melyben könnyítést jelent, és segíti a tisztánlátást számos támogatott projekt 2020. évi befejezése és elszámolása (Tulipános ház, Szakképző Centrum, József Attila Megyei könyvtár, Fő téri mélygarázs, stb.). Folyamatban van a költségvetési támogatást igénybe vevők helyzetének, működési környezetének vizsgálata. Az I. félévi folyamatok alapján végrehajtott költségvetési módosítás fogja elsődlegesen tükrözni a 2020. évi költségvetés “áldozatait”.

Az elmúlt napok parlamenti eseményei jelzik, hogy sokszor nem állhatunk meg saját városunk határánál. Elolvasva a költségvetési törvényjavaslatot, felhívtam az önkormányzati vezetők figyelmét, hogy nem szabad engedni a helyi adók szolidaritási járulék címén történő elvonását abban a nagyságrendben, melyet a kormányzat most szeretné. Elfogadjuk, hogy az adóerőképességgel önhibájukon kívül kevéssé, vagy egyáltalán nem rendelkező önkormányzatokat segítsük, de azt ne engedjük meg, hogy a kormányzat Tatabányától elvonjon 1,5 Mrd forintot és utána ő mondja meg, hogy esetleg mire ad vissza 1,1 Mrd-ot.

Miután a tatabányai lakosság tűri, szenvedi el a környezeti terhelést, a közlekedés zsúfoltságát, ezért úgy gondolom az itt termelt helyi adót nem vehetik el a tatabányaiaktól.

szucsne-feketemiklos-kozgyulesen.JPG

B.T.: Milyen újonnan indított projektek várhatóak?

Sz.P.I: Részt veszünk az Aktív Magyarország Program részeként kiírt országos Futópálya-építési és Országos Bringapark Programban, melyre benyújtottunk egy pályázatot és nyertünk. Ez a Tatabányai SC kezelte sportpályák mögött található „kiserdőben”, jelenleg is futópályának használt útszakasz, a pályázatot elbírálták és 45 MFt forrást nyertünk hozzá. A másik, a Horizont 2020. Integrált városüzemeltetési biztonsági rendszerek tárgyú pályázat összeállítása folyamatban van, mellyel Tatabánya város lakosságának a biztonságérzetét szeretnénk javítani, a város biztonságosabban élhetővé tétele a cél. Az Éltes Mátyás Általános Iskola energiaracionalizációjára közel 200 M Ft-os támogatási kérelmet kívánunk benyújtani a nyár folyamán, ez egyike azon intézményeknek, amelyek kimaradtak az eddigi felújításokból.

B.T.: Ennyi idő elteltével hogyan látja polgármesterként, melyek Tatabánya legégetőbb, megoldásra váró problémái? 

Sz.P.I: Továbbra is azt képviselem, hogy az önkormányzati munkában az ember van a fókuszban, a tatabányai lakosok életkörülményeinek minél magasabb szintű biztosítása a cél, az önkormányzat alapfeladatainak ellátásán keresztül. Ezzel kapcsolatosan 8 hónapi működést látva olyan érzésem van, hogy az elmúlt 9 évben mintha elfelejtette volna az önkormányzat, melyek az „alapfeladatai”, amit bizonyít az utakra, járdákra, közvilágításra, óvoda, bölcsőde fenntartásra fordított, a saját bevételhez viszonyítva meglehetősen csekély ráfordítások értéke. 

Az éves költségvetésében szereplő sok-sok milliárdos mozgásteret biztosító helyi adóját mindig elköltötte a képviselő-testület, amit támogatást kapott, azt papír szerint céljainak megfelelően felhasználta. Sokszor azonban gazdasági számítások, hatékonyság vizsgálatok nélkül, olyan beruházásokat valósít/valósított meg, melyek üzemeltetése a jövőben komoly terhet fog róni a tatabányaiakra.

A vasútállomás továbbra is a top 3-ban szerepel, de a város zavartalan üzemeltetése folyamatos feladat, ahova nagyobb erőket fogunk összpontosítani. 

Az intézményeinket, óvodáinkat, bölcsődéinket felmértük, és megállapítást nyert, hogy a külső, energetikai felújítások számos intézményt érintettek, azonban a gyerekekkel, illetve itt lakókkal legjobban érintkező területek, a belső felújítások csak néhányukban valósult meg. Hogy a legegyszerűbb, sokak által érzékelhető példát hozzak, az egészségügyi festések, mázolások évek óta elmaradnak. Jól mutatja a problémát, hogy az intézményi játszóterek, udvarok időszakonkénti felmérése idén megtörtént, melynek eredményeként számos játszóeszközt le kell szerelnünk, mert nem felelnek meg a szabvány előírásoknak. A fentiek kapcsán a kiürült, talajcserére szoruló udvarokon felújításokat, új eszközbeszerzéseket kell tennünk, mely olyan, több tízmillió forintos felmerülő igényt jelent a városnak, amelyet előre nem terveztünk be.

szucsne-bencsik-2020nagyadozok-bencsikfb.jpg

B.T: Végezetül nem kerülhető meg a kérdés, hogy milyen a viszonya elődjével Schmidt Csabával, illetve a fideszes országgyűlési képviselővel, Bencsik Jánossal?

Sz.P.I: Schmidt Csabával való viszonyomat egy szóval tudom jellemezni: „hideg”. Olyan érzésem van, hogy írásbeli kommunikációja során felajánlja a segítségét, de szóbeli kommunikációnk során már nem érzem az együttműködő készséget. Jól mutatja ezt, hogy a hivatal egyik munkatársát azzal riogatja, hogy június 21-e után (ha véget ér a vészhelyzet) rossz világ lesz, szóval nehezen tudom elképzelni, hogy a segítőkészség motiválná jövőbeni tetteit. 

Én a többi képviselő esetén azért úgy látom, hogy  ezzel a magatartásával a következő időszakban magára fog maradni, hisz a városnak, a FIDESZ-KDNP frakció tagjainak nem az az érdekük, hogy a volt polgármester sebeinek nyalogatásában, kicsinyes bosszúállásában részt vegyenek, hanem - amiért a lakosság megválasztotta őket - tisztességgel dolgozzanak.

Bencsik János térségünk országgyűlési képviselője, ezért azt az elvet követem, hogy fegyelmezett magyar állampolgárként, Tatabánya városvezetőjeként igyekszem továbbítani a város országos szinten megoldandó problémáit és joggal várom segítő partnerségét, hisz 20 évig ő vezette ezt a várost. Az én együttműködési készségemet bizonyítja, hogy a Szent Borbála Kórház PCR gépbeszerzéséhez és működtetéséhez az ő felhívására adtam támogatást és jelenleg is szervezzük a szűréseket.

 

Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!

Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon.

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr5715810080

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása