Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

DOBOGÓS HELYEN AZ ÁTLAGKERESETEK! Komárom-Esztergomban 255 ezret keresünk

penz-nagy.jpg

Megint kijöttek az adatok, hogy mennyit keres a magyar, vagyis mekkora az áltagkereset, amiből mindig viták vannak, ugyanis a szakértők jelentős része azt mondja, hogy nem átlagkereset kell mérni, hanem móduszt, amely megmutatja, hogy átlagosan mennyit keresnek a legtöbben, vagy mediánt, ami egy kicsit megint máshogy számol. A mostani mérések szerint Komárom-Esztergom megyében 255.154 forint a nettó átlagkereset.

A KSH közzéteszi megyénként is azt az átlagkeresetet. Ennek alapján elég idén első negyedévben is látványosak a különbségek az átlagosan legjobban fizető főváros és a kevésbé pörgő gazdaságú megyék között.

Azt nem árt észben tartani, hogy a munkáltató székhelye alapján sorolja a béreket egy-egy megyéhez, csak a legális, teljes foglalkoztatásban állókat veszi be az adatai közé és csak az öt főnél nagyobb szervezeteket vizsgálja. A lehetséges adókedvezmények nélküli számok ezek, azokkal magasabb mindenhol az átlagbér-írja az Index.  Ahogy azt sem, hogy ez átlagbér, nem medián.  Ez többek közt azt is jelenti, hogy ahol nagyobb az egyenlőtlenség, ott lehet, hogy alig fog valaki a megadott átlag közelében keresni, csak néhányan nagyon sokkal többet, többek pedig igen keveset. Fordítva azért nem igazán lehetséges, mert a közfoglalkoztatás havi 54 400 forintjánál kevesebbet nem kereshet senki teljes munkaidőben, fölfelé viszont nincs ilyesmi korlát. A KSH mediánt itt nem közöl.384 200 forint volt a bruttó átlagkereset

2020 márciusban a bruttó átlagkereset 400 400 forint volt, 9,0%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. 2020. január–márciusban a bruttó átlagkereset 384 200, a nettó átlagkereset 255 500 forint volt, mindkettő 9,1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A koronavírus-járvány gazdasági következményei a vizsgált időszakot még csak részben érintették, így hatása az adatokban csupán részlegesen jelenik meg.

  1. márciusban:

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 400 400, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 409 400 forint volt.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 266 300, a kedvezményeket is figyelembe véve 275 700 forintot ért el.

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyformán 9,0%-kal nőtt. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset – összefüggésben a meghatározott szakágazatokban dolgozók bruttó béréből fizetendő járulékok átmeneti mérséklésével, illetve mentesítésével – ennél nagyobb mértékben, 9,6%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 366 100 forintra becsülhető, ami 7,7%-kal magasabb, mint egy évvel korábban.

2020 január–március:

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a foglalkoztatás szempontjából jelentős nonprofit szervezeteknél – 384 200, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 393 900 forint volt.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 255 500, a kedvezményeket is figyelembe véve 264 000 forintot ért el.

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 9,1, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 9,3%-kal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

A bruttó átlagkereset a pénzügyi és biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (682 300 forint), és a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás területén a legalacsonyabb (250 200 forint).

A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiaknál 419 800, a nők esetében 349 200 forintot ért el, ez a férfiaknál 9,0, a nőknél 9,1%-os növekedést jelent egy év alatt.

A bruttó átlagkereset a 25 év alattiak körében 282 400, a 25–54 évesek esetében 400 700, az 54 év felettieknél pedig 368 800 forint volt. Az átlagkereset növekedése az egyes korcsoportokban rendre 4,8, 9,2, illetve 7,6% volt az előző év azonos időszakához képest.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 358 400 forintra becsülhető, ami 8,6%-kal magasabb, mint egy évvel korábban.

A reálkereset 4,6%-kal emelkedett, a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 4,3%-os növekedése mellett.

 

A fotó illusztráció

Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!

Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. 



A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr2615727888

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása