Ülésezett a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (röviden VKF) tegnap, azaz hétfőn, április 20-án.
A Vasas szakszervezet számolt be az ülésről, amelyen egy komolynak tűnő napirendről volt szó: "A KORMÁNYZAT KORONAVÍRUS JÁRVÁNYRA REAGÁLÓ GAZDASÁGI INTÉZKEDÉSEI, JAVASLATAI"
címen futott, amelyet Palkovics László az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője nyitott meg..
Mondjuk egy elég fontos tájékoztató elmaradt, ugyanis a foglalkoztatásról (munkanélküliségről) szóló tájékoztatást elfelejtették kiküldeni.
A miniszter vázolta az akciótervük változásait, melyek a Magyar Közlönyben a következő napokban fognak megjelenni. A módosítások sajnos többnyire a munkáltatók eddig megfogalmazott igényeit elégítik ki és kevésbé a munkavállalókét. A változásokról röviden:
- a 15%-50% munkidő kiesési kritérium felső határa 75%- ra módosul;
- az elbocsájtási stop nem a statisztikai létszámra vonatkozik hanem a támogatotti létszámra;
- a bértámogatás számítási alapja nem a távolléti díj, hanem a kérelem benyújtásának napján számított alapbér;
- a bértámogatás igénybevétele kiterjed a munkaerőt kölcsönző cégekre is, illetve azokra a vállalkozásokra akik a korábbi munkahelyvédelmi akciótervek alapján igényeltek és elnyertek hazai forrásból támogatást.
Egyszóval, itt a munkájukat elvesztőkről egy szó sem esett ráadásul figyelemre méltó, hogy most is az alapbér jelenti a támogatás alapját, nem mondjuk valamiféle átlagjövedelem, vagyis mindenképpen kellemetlenül érinti a dolgozókat.
Nagy vita alakult ki a támogatott munkavállalók egyéni fejlesztése (képzése) és nemzetgazdasági érdek, mint feltétel megtartása körül. Az első feltételnél a munkáltatók törlést javasoltak, a munkavállalók pedig a feltétel megtartását, a kormány nem változtatott, tehát marad feltétel azzal, hogy az egyéni fejlesztést a támogatás elnyerését követő két éven belül kell megszervezni. A nemzetgazdasági érdek mint feltétel esetében elhangzott, hogy minden támogatásra szoruló vállalkozás beleértendő, nem is veszik az ellenőrzését szigorúan, viszont akkor nem teljesen világos, hogy miért kell?
A legélesebb ellentét a 24 hónapos munkaidőkeret egyoldalú elrendelése körül volt. A munkavállalói álláspont egységes volt a visszavonást illetően. A szakszervezetek változatlanul a rendelet újragondolását követelték. A kormány oldal viszont ezt elutasította.
Magyarán szólva nem tudnak a munkavállalók felé nyitni, nem látni hogyan kívánják a ténylegesen bekövetkező visszaesést az emberek oldaláról kezelni.
Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.