Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

CSÚNYA MEGLEPETÉS ÉRI A TATABÁNYAI BANKKÁRTYA-TULAJDONOSOKAT: Sokan nem tudnak majd vásárolni

bankkarty_hvg.jpg

A dolgok jelenlegi állása szerint szeptember közepétől szigorúbbá, s ezért nehézkesebbé válik az ügyfelek azonosítása az elektronikus fizetéseknél. A bankok aggódnak, hogy nem tudnak időben felkészülni az új szabályok alkalmazására.A bankok szerint az online fizetések negyede tűnik el abban az esetben, ha a tervezett szeptember 14-ei időpontban élesedik az EU-s PSD2-es szabályozás utolsó része, az erős ügyfél-hitelesítés - emlékeztetett a portfolio.hu. Ez ugyanis a nagyobb biztonság érdekében bonyolultabbá teszi a fizetést: az ügyfeleknek ezt követően kétféle módon kell azonosítaniuk magukat.Az ügyfelek hitelesítése három főcsoportba sorolható elemmel működhet, ezek közül kell kettőt felhasználni a kártyás fizetéseknél az internetes (online) és bolti, vendéglői (offline) fizetéseknél is:

  • az azonosítás alapulhat a vásárló biometrikus jellemzőjén (ujjlenyomat, arcfelismerés),
  • azonosítható a vásárló az általa birtokolt eszköz alapján (mobiltelefon, kártya vagy token)
  • és az általa ismert jelszón (például pin-kód, egyedi jelszó) keresztül is.

Az online kártyás fizetéseknél azért nehezebb a két faktort teljesíteni, mert a kártyaadatok ismeretét nem fogadja el a szabályozás egy faktornak, ugyanis ezeket ellophatják az ügyfelektől. Ez lehet a hátterében annak, hogy OTP például az oldalán nemrég arról tájékoztatja ügyfeleit, hogy bevezetik az egyszer használatos, sms-ben küldött kódot, mellyel teljesítik az új feltételeket.

Ez valószínűleg azt jelenti, 3D secure 2.0-ás azonosítást vezetnek be. Más bankoknál már korábban is volt ehhez hasonló, 3D secure 1.0-s sms-kód, amit vélhetően a 2.0-s változatra kell frissíteniük, ha meg akarnak felelni a szabályozásnak.

Viszlát, egyklikkes vásárlás?

Ma egy sor olyan online fizetési megoldás létezik, amikor a kártyaadatokat valamilyen módon tárolják, és egy gombnyomásra teljesül a tranzakció. Például a Díjneten, vagy több közműszolgáltatónál és e-kereskedőnél is így fizethetünk. Jelen állás szerint ezeknél a fizetéseknél is erős ügyfél-hitelesítést kell majd alkalmazni, azaz itt is újra azonosítanunk kell majd magunkat, hiába szoktuk meg, hogy eddig csak egyetlen klikkel teljesültek a fizetéseink. Vannak kivételek, amelyek majd kiderülnek szeptember 14-e után.

Az offline fizetéseknél az EMV-chipes bankkártyás fizetés nem változik, a szabályozó kvázi elismeri, hogy túl drága lenne chipes kártyákat nagy tömegben hamisítani, ezért elfogadja a chipes kártyák fizikai birtoklását egy faktornak, és egy pin-kódot a másodiknak.

Az nfc-s kártyás (kis hatótávolságú, általában mobiltelefonos) fizetés esetében annyi változik, hogy időnként ötezer forint alatti fizetéseknél is meg kell adnunk a pin-kódunkat. Ennek oka, hogy ne lehessen korlátlanul pinN-kód beírása nélkül használni ezt fizetést, ezért bizonyos összegen vagy tranzakciószámon felül bekéri a kódot a terminál. Ha viszont közben ötezer forint felett is vásárolunk, és beírjuk a kódot, a "számláló" újraindul, így elképzelhető, hogy ötezer alatt csak nagyon ritkán kér kódot a terminál.

A mágnescsíkos kártyák esetében viszont már kellene egy új faktor, de ez a Magyarországon kibocsátott kártyáknál már nem igazán fordulhat elő, mert szinte teljes chipesítés történt évekkel korábban.

(napi)

 

Fotó: hvg

Itt léphetsz be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy

írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit: a boldoguljtatabanyan@gmail.com

Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr9114990376

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása