Színesfém emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank Kandó Kálmán születésének 150. évfordulóján 2000 Ft névértékben.
A kibocsátás napja is jelképesen 2019. július 9-e, tisztelegve a vasútvillamosítás nemzetközi hírű úttörője előtt. A különleges, négyzet alakú emlékérme a magyar tudósokat, feltalálókat, illetve találmányaikat bemutató a népszerű színesfém sorozat 12. tagjaként jelenik meg.
Kandó Kálmán magyar mérnök, a vasútvillamosítás nemzetközi hírű úttörője. Munkásságával lehetővé vált a gyorsabb, biztonságosabb és környezetbarátabb vasúti közlekedés. Nevéhez fűződik a nagyfeszültségű, háromfázisú, ipari frekvenciájú váltakozó áramú vontatás és a fázisváltó kidolgozása. Ő tervezte meg az olaszországi Valtellina vasútvonal villamosítását, amely egyben a világ első nagy-feszültségű váltakozó árammal működő vasútvonala is.
Ahogy minden pénzérmével, a „Kandó Kálmán” emlékpénzérmével is tud fizetni, de elsődleges szerepük a megemlékezés, a főhajtás nemzetközi szaktekintélyt szerző magyar mérnök, illetve munkássága előtt.
Az emlékérmék előoldalán központi motívumként a Kandó Kálmán által tervezett MÁV V40-es sorozatú fázisváltós villamosmozdony - becenevén Kandó-mozdony - jelenik meg a régi mozdonyok géptábláinak felületét idéző érdes, szemcsés háttérrel. A V40-es és V60-as mozdony azért forradalmasította a vasúti közlekedést, mert azt – elkerülve a bonyolult és költséges frekvenciaátalakítást –, az országos villamos hálózat frekvenciájával közvetlenül lehetett működtetni. A próbaüzemi tapasztalatok alapján nemcsak személyszállító, hanem tehervonatok továbbítására is alkalmasnak bizonyultak. Egészen a 60-as évekig forgalomban voltak a sorozat részeként készült mozdonyok.
Az emlékérmék hátlapján Kandó Kálmán közismert fotója alapján készült portré látható, jobbra az érmeoldal alsó részén három egymás alatti sorban a KANDÓ / KÁLMÁN felirat és az 1869 – 1931 évszámok, Kandó születési és halálozási éve olvasható.
A négyzet alakú emlékérme 75% réz és 25% nikkel ötvözetéből készült, súlya 14 gramm, mérete 28,43 mm×28,43 mm, széle sima. Az emlékérmét Bitó Balázs ötvösművész tervezte. Mesterjegye szintén a hátlapon, a bal szélső perem mentén található.
Itt léphetsz be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy
írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit: a boldoguljtatabanyan@gmail.com
Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? ITT most megteheted. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.