Komoly évfordulója volt tegnapelőtt a tatabányai futballnak: 45 évvel ezelőtt nyert először Közép-európai Kupát Tatabánya.
Azt sajnáljuk, hogy tavaly Schmidt Csabáéknak sikerült teljesen tönkretenni a tatabányai focit és a csapatot, erre már nem lesz, lehet senki büszke. De még nagyobb baj, hogy a felelősséget sem vállalja érte senki. De még emlékezni tudunk a régi, nagy teljesítményekre.
“45 éve, 1973. július 1-én nyert először Közép-európai Kupát a Tatabánya. Mindenki számára meglepő volt a diadal hiszen a csapat a bajnokságban a 11. helyen végzett, a kupa-sorozatban azonban egy egészen más Tatabánya játszott. Mintha kicserélték volna a társaságot! Csoportjában a Dinamo Zagreb (1:0, 0:1) és a Bologna (3:0, 2:1) előtt végeztek és bejutottak a fináléba ahol a jugoszláv (pontosabban bosnyák) Cselik Zenicával találkoztak. Az első mérkőzésen, idegenben Szabó és Kőműves góljaival 2:1-re nyert a csapat. Következett a tatabányai visszavágó, a döntő második felvonása. Göröcs Zenicán megsérült, az ifjú Dákai került a csapatba és ha már bekerült, azonnal főszereplő lett. Két gólt lőtt a Cseliknek így a Bányász kettős győzelemmel először nyerte meg a Közép-európai Kupát.
"Az öröm első perceiben nehéz felfogni, mit jelent egy vidéki csapatnak a KK elnyerése! Örömömet növeli, hogy éppen abban az évben sikerült a nemzetközi porondon jól szerepelnünk, amikor gyengébben ment a bajnokságban"- mondta tárgyilagosan Dr. Lakat Károly edző. A Tatabánya az egyetlen vidéki magyar klub, amely európai kupagyőztes lett.”- írja Regős László: Tatabányai futballtörténelem- Facebook-oldalán.
Mint ismeretes Tatabányán 1910-ben alakult labdarúgócsapat, majd 1947-ben jutott fel az élvonalba, ahol kisebb megszakításokkal meghatározó szerepet töltött be. Kétszer ezüstérmes volt, négyszer a dobogó harmadik fokán végzett. A tatabányaiak kétszer nyerték el a Közép-európai Kupát, és az UEFA Kupában 1981 szeptemberében 2-1-re nyertek a Real Madrid ellen. Olyan játékosok léptek pályára tatabányai színekben, mint Grosics Gyula, Gelei József, Szepesi Gusztáv, Csapó Károly, P. Nagy László, és még nagyon sokan emlékeznek a legendás Kiprich–Plotár–Vincze csatárhármasra. Edzőként olyan elismert szakemberek irányították a csapatot, mint dr. Lakat Károly, Hidegkuti Nándor, Dalnoki Jenő és Temesvári Miklós.
Fotó: Regős László: Tatabányai Futballtörténelem
Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit: boldoguljtatabanyan@gmail.com
Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.