Városrésztúráink alkalmával ebben az évben is próbáltuk megmutatni Tatabánya egy másik, talán békésebb arculatát is, most ezekből az írásokból válogattunk.
Erőműi lakótelep
Az Erőműi lakótelep egy mentális igazodási pont.
A lepukkant, hajdan jobb napokat megélt erőmű árnyékban heverő kis ékszerdoboz. Nem is gondolná az ember, hogy mennyi erő van azon az eldugott környéken.
Mert azért lássuk be, Tatabánya eldugja az avatatlan szemek előtt, nem mutatja meg bárkinek.
"Tudod-e, hogy a Bánhidai Erőmű lakótelepén lévő víztorony a Margit- szigeti víztorony hasonmása? Vagy Siófokon a város jelképe.
Erőmű-tó
Néha meglepődik az ember, mennyi rejtett értékkel bír Tatabánya, amivel a felületes erre járó, de még a felületes városlakó sincs midig tisztában. Mindig tartogat valami meglepést a város, ha kicsit kimozdulunk a komfortzónánkból, és szétnézünk a környéken.
Ilyen kincs az Erőmű tó, amit az Által-ér városunkba érkező szakaszából duzzasztottak fel, körülbelül a 30’-as években. Ha erre jár az ember, mindjárt valami párhuzamos univerzumban találja magát, egy érdekes világban, amely fölé a bezárt erőmű magasodik, amely mégis nyugalmat áraszt.
Rengetegen járnak ide, nagyon sok a kis stégház, és épülnek rendre az újabbak is, sőt néhány összkomfortossal is találkoztunk
Fácánkert
Az Erőmű-tavat elhagyva egy újabb rejtélyes helyre jutunk: a Fácánkertbe. A tó mögötti csendes rész olyan, mintha nem is a városhoz tartozna, a környéken nyoma sincs a Tatabányára jellemző 'karcosságnak", ami szinte benne van a levegőben.
Itt a nyugalom irányít mindent, legalábbis, szerintünk, mint szolid betolakodók szerint, mindenképpen.
Síkvölgyi üdülőtelep
A Síkvölgyi üdülőterület leginkább a nyugalmával hódítja meg az embert, az egészet helyet beterítő beszédes csenddel. A különböző halfajtákról elnevezett kis utcák bájosan kanyarognak a településen, csupán az utak állapota aggasztó, nem is kicsit. És a közvilágításé, pedig valószínűleg sokan laknak kint, és nem csak hétvégi házak sorjáznak a környéken.
Az nagyon látszik, hogy minden szépsége, amelyet az itt lakók igyekeznek ápolni, úgy tűnik, mint egykor jobb napokat is megélt hely, sokan járhattak ide horgászni, sétálni, és finom halételeket enni. Különleges atmoszférája van, amit mindenképpen meg kell őrizni.
Kertváros- kertes házas övezet
Kertvárosnak több különböző arca van. Mintha különálló mégis összeolvadni képes univerzumok találkoznának itt.
Megvan a csendes polgári arca is, ha éppen van rá szeme az embernek, igaz, itt majdnem mindent fel lehetne újítani vagy barátságosabbá tenni, hogy jobban átjöjjön a nyugalom a környéken. Néha olyan, mintha egy mesében lépdelne az ember.
Óváros
Nem is tudom pontosan, hol húzódnak Óváros határai, a tősgyökeres tatabányaiak biztosan sokkal jobban tudják, de az száz százalék, hogy ez a város leginkább polgári része - a lehető legjobb értelemben persze.
A Ságvári út- Gál lakótelep- Jászai Mari színház és a Cseri lakótelep által határolt részről beszélek most.
írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit: boldoguljtatabanyan@gmail.com
Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.