Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

Poloskainvázió: Tatabányát is ellepték a büdösbogarak?

azsiai-marvanyospoloska-vetek_gabor.jpg

Felmerült, hogy az inváziós poloskák annyira felszaporodnak Magyarországon, hogy állományuk összeroppan, vagyis tömeges pusztulásuk várható. A természetnek tényleg van ilyen megoldása, de esetünkben nem várható.

Kisebb futótűzként terjedt a sajtóban Magyarország első büdösbogártérképe, amelyen egy rovarirtással foglalkozó cég ábrázolta Magyarország poloskafertőzöttségét. Erről kiderül, hogy – több mint 3000 lakossági bejelentés alapján –főleg Budapestet és a nagyvárosokat lepték el a büdösbogárnak is nevezett rovarok,illetve ha még valamit ki akarunk belőle olvasni, talán a Duna vonalát és Fejér megyét említhetjük.

Ennél többet azonban ne is akarjunk belelátni az egészbe, mert hangsúlyozottan nem tudományos alapokon nyugvó és semmiképp nem reprezentatív felmérésről volt szó – márpedig sokan ezt kérték rajta számon.

Megállíthatatlanok

 

A berepülő rovarokkal a szakemberek sem tudnak mit kezdeni. Pontosabban vegyszerrel megölik őket, de már másnap berepül a következő tucat, hiszen a poloskák most, a hidegebb napok beköszöntével keresnek téli menedéket. Ez magyarázza azt is, hogy városokból érkezik a legtöbb észlelés.

Az ember által behurcolt, nagyon komoly gazdasági károkat okozó poloskákkal korábban több cikkben is foglalkoztunk, a legfontosabb megállapítások:

A természet megoldja?

 

A megnyugtató és hosszú távú megoldást az jelentené, ha felbukkanna az inváziós rovarok természetes ellensége, legyen az rájuk specializálódott ragadozó vagy hatékony élősködő.

Az Abatox közleménye felvet egy másik lehetőséget is: ha egy faj egyedszáma túlnő a környezet eltartó képességén határán, könnyen összeroppanhat az állomány. Magyarul a természet rendet tesz, megvédi önmagát, erre számos eszköz áll rendelkezésére.

Hogy mik ezek, arról Dr. Szövényi Gergely ökológust, az  ELTE Állatrendszertani és Ökológiai Tanszékénekadjunktusát kérdeztük. Definíciószerű, mindenre érvényes választ azért nem lehet adni, mert minden élőhely, faj és populáció szempontjából más és más tényezők vezethetnek az állomány fent idézett „összeroppanásához”.

A „felesleg” elmegy vagy elpusztul

 

Eléggé leegyszerűsítve arról van szó, hogy ha egy terület nagy forrásbőséggel rendelkezik adott faj számára, akkor ott az egyedsűrűség mértéktelenül megnőhet. Idővel átlépheti az élőhely eltartóképességének határát, vagyis a kínálat elmarad a kereslettől. Ilyenkor az állatok között mind élesebb verseny alakul ki az élelemért és területért.

Kevésbé jól tápláltak lesznek, szervezetük legyengül, kiszolgáltatottabbá válnak a kórokozóknak, parazitáknak, és egyre kevesebb energiájuk marad a szaporodásra is. Mindennek számos következménye lehet

– magyarázza az ökológus.

Sok állat elpusztul, mások – ha a környék topográfiája engedi – új élőhelyet keresnek, a helyben maradott populáció pedig beáll egy egészséges szintre. Hosszú távon vagy marad az egyedsűrűség, vagy bizonyos határok között ingadozik.

A cikket teljes terjedelmében ide kattintva olvashatja

 

Címlapfotó: Vétek Gábor, Szent István Egyetem

 

írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit:boldoguljtatabanyan@gmail.com

Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr4812957151

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása