Tatabánya rengeteg kiaknázatlan értékkel rendelkező város, ezt megtapasztaltuk városrész túráink során. Nagyon sok igazán élhető és kellemes része van, olyan adottságokkal, amelyeket mi, itt élők talán észre sem veszünk, egyszerűen átsiklunk felette..
Ott van mindjárt az egyik kedvencem: Óváros. Nem is tudom pontosan, hol húzódnak Óváros határai, a tősgyökeres tatabányaiak biztosan sokkal jobban tudják, de az száz százalék, hogy ez a város leginkább polgári része - a lehető legjobb értelemben. A Ságvári út- Gál lakótelep- Jászai Mari színház és a Cseri lakótelep által határolt részről beszélek most. Itt találtuk azokat a szépségeket, amelyek meghatározzák a városrész arculatát, egykor talán az egész városét határozhatták meg. A színház, és a mögötte elterülő liget, a Cifra Palota, a bányászkórház, a Májusi 1. park, az egykori posta épülete, és a sok zöld rész a házak között.
Nagyon örülünk, hogy a Május 1. parkot felújították és a nagyon kellemes aurájú közösségi teret alakítottak ki belőle. Nagyon ráfért már ez a rehabilitáció. Nemrég egyik budapesti ismerősömnek kerekedett ki a szeme, hogy milyen szép, ő Tatabányáról szinte rosszat halott eddig.
Hogy a park szélén lévő Szent István templomról ne is beszéljünk, amely méltán a környék szakrális ereje.
Nem messze onnan a színház takarásában lévő Ifjúság-park igazi gyöngyszem. Akár tündék is lakhatnának ott a Gyűrűk Urából, vagy Lázár Ervin mesehősei. Az Ifjúsági park, igazán csodálatos látvány közepén a kis tóval, a tóban a kacsákkal, és víz fölé hajoló hidakkal. Ráadásul most felújítják, ha ez sikeresen és jó ízléssel megtörténik, egy újabb csodával gazdagodik a város.
Ha már kirándulunk Tatabányán, akkor nem szabad kihagyni a varázslatos hangulatú Erőmű-lakótelepet. Az Erőműi lakótelep egy mentális igazodási pont. A lepukkant, hajdan jobb napokat megélt erőmű árnyékban heverő kis ékszerdoboz. Nem is gondolná az ember, hogy mennyi erő van azon az eldugott környéken. A város igazán polgári helyeinek egyike, erős történettel, történelemmel.
Többen lemondóan beszélnek Kertvárosról, ha szóba kerül. Mi azt tapasztaltuk, hogy Kertvárosnak is megvan a különleges erejű szintén polgári oldala, amire érdemes odafigyelnie az itt lakóknak éppúgy, mint az ide látogatóknak. Ami olyan, mintha mesében lépdelne az ember.
A városnak nem hiába lett jelképe, az igazán közkedvelt Turul-szobor és a szinte szomszédságában található a Ranzinger Vince kilátó is, melynek tetején állva 30 kilométeres körzetben láthatunk rá egy különleges nézőpontból a környező falvakra, településekre.
Ne csak arra gondoljanak kedves olvasók, hogy természeti vagy építészeti kincsei vannak Tatabányának. Nálunk található egy igazán egyedi rádiógyűjtemény, amiről kevesen tudnak. Máthé Sándor magángyűjteménye 500 rádióból áll, de ez csak a kiállított darabok száma. Nagyon sok régi készülék vár még kiállításra. Ha hajlandó lenne a város támogatni egy helyiséggel, akkor sikerülhetne igazi múzeummá válnia, amit az eddigi erőfeszítések fényében méltán megérdemelne.
Tudták, hogy van még egy igazi, művészeti csemege Tatabányán? Az Amerikában élő Lois Viktor alkotói háza igazi intellektuális élménybörze. Fa- és fémszobor csodákat láthatunk, ha meglátogatjuk, mikor éppen itthon tartózkodik. Nincs kegyelem, itt az igazi művészet van jelen.
Lehetne még sorolni egy darabig a város felfedezett vagy az ismeretlenség homályába burkolózó értékeit, ami az erősíti, hogy sok lehetőség van még Tatabányában mindenféle téren.
Ha már elszántuk magunkat, hogy nyitunk az idelátogató turisták felé, gyűjtsük össze először, a már meglévő értékeinket és fejlesszük őket.
írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit:boldoguljtatabanyan@gmail.com
Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.