Magyarországon az elmúlt pár év arról a bizonyos bérrobbanásról szólt, aminek következtében évről évre 10 százalékot is meghaladó mértékkel növekedtek az átlagos keresetek. A folyamatot tavaly még a koronavírus-járvány okozta gazdasági problémák sem tudták megtörni, több mint 9 százalékkal nőtt tovább az átlagbér Magyarországon (természetesen csak az 5 főnél több dolgozót alkalmazó kört figyelembe véve, a KSH módszertanának megfelelően).
Az országos átlagkereset mellett a két gyermeket nevelő családok keresete is az egyik legalacsonyabb lett tavaly Európán belül, írja az Mfor az Eurostat 2020-as nettó átlagbérekre vonatkozó tagállami statisztikájának alapján.
A Magyarországon gyakran emlegetett bérrobbanással (mely szerint évről évre 10 százalékot meghaladóan nőttek az átlagkeresetek) és a hazai statisztikákkal szemben az uniós statisztikák alapján már nem olyan kedvező a helyzet, Magyarországon 2020-ban
- az egyedülállók, gyermektelenek átlagos nettó bére 2019-hez képest 1 százalékot csökkent (ezzel a negyedik legalacsonyabb Európában);
- a hazavitt bért tekintve a tavalyi pozíciónkról visszaestünk, a friss adatok szerint csak a horvát, a lett, a bolgár és a szlovák dolgozók átlagos nettó bére ér kevesebbet a magyarokénál;
- és az egy átlagos családra (két szülő, két gyermek) leosztott átlagbérek is 1,5 százalékot csökkentek 2019-hez képest.
Bár a hazai statisztikák kedvezően alakulnak, és a bérnövekedés üteme rendre felbukkan a kormánypropagandában is, ugyanezek a számok nemzetközi összehasonlításban már közel sem adnak okot ilyen fokú büszkeségre.
Magyarországon 2020-ban az egyedülállók, gyermektelenek átlagos nettó bére ugyanis 9488 euró volt. Alacsonyabb 1 százalékkal a 2019-esnél - derül ki az Eurostat adataiból. Ez - akárcsak 2019-ben - a negyedik legalacsonyabb Európában.
Régiós szinten az osztrákok majdnem 3,5-szer többet keresnek átlagosan, míg a visegrádi négyek közül Csehországban a hazainál 20 százalékkal többért dolgoznak az emberek.
A hazai statisztikák úgy tudtak egyébként nőni az európaival szemben, hogy a hazai adatokat forintban számolják, az európait viszont euróban: előbbi gyengesége 2020-ban rekordokat döntögetett.
A fotó illusztráció
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.