A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn, február 8-án feloldotta Komárom-Esztergom megyében a madárinfluenza miatt elrendelt védőkörzeteket. Az enyhítő intézkedés annak eredménye, hogy január 6-a óta nem regisztráltak új esetet a szakemberek a megyében.
Hazánkban idén Komárom-Esztergom, valamint Bács-Kiskun megyét érintette, illetve érinti a madárinfluenza járvány. Köszönhetően annak, hogy Komárom-Esztergom megyében január 6-a óta nem fordult elő újabb megbetegedés, a Nébih február 8-án elrendelte a védőkörzetek feloldását.
A megye járvány által sújtott baromfitelepein jelenleg is zajlanak a végfertőtlenítések, a munkálatok várhatóan a jövő hét elejére fejeződnek be. Amennyiben a járványügyi helyzet továbbra is kedvezően alakul, úgy február 17-én a megfigyelési körzetek feloldására is sor kerülhet, ezzel együtt pedig újraindulhatnak a belföldi és az Európai Unióba irányuló kereskedelmi szállítmányok.
Két megyében jelent tavaly év végén a madárinfluenza Magyarországon. A H5N8 madárinfluenza vírusa emberre nem veszélyes. A baromfiknál azonban a betegség nem gyógyítható, és vakcina sincs ellene, így a védekezés egyetlen módja a megelőzés.
A vizsgálatok elsőként három Komárom-Esztergom megyei pulykatartó telepen mutatták ki a H5N8 kórokozó jelenlétét. Az állategészségügyi hatóságok az érintett állományokat felszámolták, valamint elrendelték a védelmi és megfigyelési körzet felállítását, hogy a fertőzés ne terjedhessen tovább.
A másik érintett térség Bács-Kiskun megye, az ország egyik legsűrűbb baromfitartó régiója. Itt Kerekegyházán ütötte fel a fejét a fertőzés akkor egy tojótyúktartó telepen. A fertőzésnek gazdasági következményei vannak, az érintett területekről nem értékesíthettek exporttilalom lépett érvénybe.
Akkor, novemberben, a hatóság elrendelte a madarak zárt tartását, és ugyanebben a határozatban elrendelte a takarmány és az ivóvíz zárt tartását is.
A másik területen, Bács-Kiskun megyében sajnos kevésbé biztató a helyzet, ugyanis az elmúlt héten az elsődleges madárinfluenza kitörés 1 km-es körzetén belül újabb három másodlagos kitörést állapított meg a hatóság. Mindhárom esetben tojótyúktartó gazdaságban jelentkezett a megbetegedés, ahol összesen mintegy 110 000 állat leölésére került sor. Emiatt a védőkörzetek feloldása legkorábban február végén várható ebben a megyében. (Nébih)
Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre.
Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.