Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

SZERETNÉD SEBÉSZKÉS ALATT VÉGEZNI? Akkor minél többet mobilozz és tabletezz!

gerinctartas-mobilozasnal-webbeteg.jpg

Megdöbbentő, de van benne igazság: a különböző mobileszközök lehajtott fejjel történő nézegetésének olyan hatása van, mintha egy több mint húszkilós zsákot cipelnénk folyamatosan a nyakunkban. Mit okozhat a túlzásba vitt okostelefonálás, tabletezés? Megkérdeztük az ortopédsebészt és a szemészt.

Naponta átlagosan 2-4 órát töltünk mobilozással, okostelefonokon intézünk ma már majdnem mindent, de nem is gondolnánk, mennyire természetellenes szögben tartjuk ilyenkor a nyakunkat. Ez egy évben akár 1460 órát is jelenthet.

Amerikai egyetemistákat kérdeztek arról, vajon tudják-e, mi áll a gyakori nyaki gerinc- és csuklópanaszok mögött. A válaszokból kiderült, nem is gondolták, hogy a panaszok okozója leginkább a túlzott mobilozással és tabletezéssel összefüggő helytelen testtartás.

Dr. Mintál Tibor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ ortopédsebész szakorvosa, sportorvos kérdésünkre elmondta: a mobileszközök több helyváltoztatást tesznek lehetővé, mint az asztali számítógépek, azonban nem vesszük észre, hogy sokáig ugyanabban a pozícióban maradunk, úgymond kényszertartásban. Ebből adódnak aztán a problémák.

Otthon gyakran az ágyban használjuk a kütyüket, könyökölve, mereven tartva a vállat és a nyakat, illetve hanyatt fekve, magunk fölé tartva a gépet. Egyik testhelyzet sem kényelmes - világít rá a szakorvos.

Amennyiben nélkülözhetetlen ezeknek az eszközöknek a használata, legalább figyeljünk oda arra, hogy tartsunk szüneteket, változtassunk testhelyzetet, időnként egyszerű nyújtógyakorlatokkal mozgassuk át a testünket, jót tesz még a masszázs és a relaxáció is. Megelőzni sokkal könnyebb a bajt, mint kezelni azt - tanácsolja Dr. Mintál Tibor.

Egy New York-i sebész kidolgozott egy számítógépes szimulációt, amely megmutatja a a gerinc deformációit, miközben a mobileszközöket bámulja valaki. A vizsgálatok szerint egy felnőtt feje függőleges helyzetben átlag 4-5 kilogrammnak megfelelő erővel nehezedik a gerincoszlopra. Ez az erő rohamosan nő, ahogyan egyre nagyobb szögben dönti meg az ember a nyakát. Kiderült az is, hogy ha 60 fokban előrehajolva bámulja az ember a telefonját, akkor 27 kilogrammnak megfelelő erő hat a nyaki gerincre.

A helytelen testtartás folyamatosan erőlteti a nyaki csigolyákat és a gerincet, folyamatos fájdalomhoz, kopáshoz, deformitáshoz vezethet, majd végül akár sebészeti beavatkozáshoz - írja cikkében Dr. Kenneth K. Hansraj.

Nem a gerinc az egyetlen, amire nagyon rossz hatással van a sok mobilhasználat. 

Az emberi szemnek nem esik jól, ha merednie kell egy pontra, egy adott távolságra. Fontos lenne időnként kinézni messzire, néha megállni és távoli dolgokra engedni rá a tekintetünket - tanácsolja Dr. Ungváry Lilla, szemész. A feszült, egyoldalú nézés kevesebb pislogást eredményez, ami szintén nem jó. A szem nem tud megújulni, nem nedvesedik, a pislogás adta sötétségben a fényérzékelő sejtek is megpihennek, feltöltődnek, és ha kevés a pislogás, ez is elmarad. Fontos, hogy menjünk ki a szabadba, nézzünk távolra, majd közelre, pislogjunk, gyönyörködjünk a természet színeiben és formáiban is, ne csak a virtuális képeket nézzük - teszi hozzá Dr. Ungváry Lilla.

eredeti cikk: Webbeteg - Tóth András, újságíró

 

Láttál, hallottál olyat, amit szerinted érdemes a tatabányaiakkal megosztani! Bármit találtál, ha nálunk a helye, küldd el a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. 

Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon. Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr8916409218

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása