Boldogulj Tatabányán

Kezdd el helyben!

KORONAVÍRUS-PÁNIK: Nagyot buktak a kontaktkövető alkalmazások

applikacio1.jpg

Finoman szólva sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket a kontaktkövető alkalmazások, melyeket a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása miatt fejlesztettek ki közel 50 országban.

Az applikációk lényege alapvetően minden esetben az, hogy értesítsék azokat a felhasználókat, akik jelentős ideig közeli kapcsolatban voltak egy igazoltan koronavírus-fertőzött személlyel. Ez elméletben ugyan jó ötletnek tűnt, de a gyakorlatban már látszik, hogy szinte egyenlő a nullával a hatékonysága.

Az elmúlt hónapokban Európában és a világ más részein is bevetették ezt a védekezési módszert, de a statisztikák egyértelműen arra utalnak, hogy nem sok haszna van a technológiának.

A kudarcnak alapvetően több, egymásra épülő oka van, ráadásul az alkalmazásoknak komoly adatvédelmi kockázatai is fennállnak, mert egyrészt a kormányok visszaélhetnek a felhasználók adataival, ráadásul azokhoz a hekkerek is könnyen hozzáférhetnek.

Siralmas számok

Franciaországban júniusban tették elérhetővé a StopCovid névre hallgató kontaktkutató alkalmazást, amit elég rövid idő alatt le is töltöttek kétmillióan. A kormány hitt benne, hogy ezzel elkerülhetők lesznek az újabb fertőzések és halálesetek, de a lendületük hamar alább is hagyott, amikor kiderült, hogy három hét alatt mindössze 14 embert értesített az applikáció, hogy fertőzöttségnek volt kitéve.

A példa nem egyedi, a 25 milliós lakosú Ausztráliában ugyan hatmillióan leszedték a Covidsafe appot, de a járvány gócpontjának számító Victoria államban például egyetlen egy figyelmeztető értesítést sem sikerült kiküldeni a felhasználóknak.

Japánban most hétfőig 7,7 millióan töltötték le a Contact-Confirming Application nevű szoftvert. Volt benne egy bug, ami miatt sokan nem fértek hozzá, ezt július 13-ra sikerült kijavítani, de az azóta eltelt bő egy héten mindössze 27 pozitív esetet tártak csak fel az alkalmazásnak köszönhetően.

A 60 milliós Olaszországban sem sokkal fényesebb a helyzet, eddig csak 4,2 millióan telepítették az Immuni nevű appot, de a helyi hatóságok szerint azért ilyen alacsony a szám, mert a járványt kontroll alatt sikerült tartani, és majd megnő, ha esetlegesen lesz második hullám.

Vannak persze olyan országok is, ahol ünneplik az alkalmazást, de ez erősen megkérdőjelezhető. Németországban 16 millió telefonra telepítették eddig a Corona-Warn-Appot, ami a 83 milliós lakossághoz viszonyítva szép szám, de nem elég, mert a teljes népesség legalább felének le kellene töltenie azt, hogy tényleg hatásos legyen. A hivatalos tájékoztatás szerint eddig 500 felhasználónak lett a tesztje pozitív, de mivel az adatokat biztonsági okokból nem tárolják, így azt nem tudták megmondani, hány ember lett figyelmeztetve. Tehát azt nem tudjuk, hogy a szoftver lényegi funkciója hogyan teljesít.

Magyarországon Androidon május közepe óta elérhető a VírusRadar nevű applikáció, június elejétől pedig az Innovációs és Technológiai Minisztérium tájékoztatása szerint már iOS rendszereket futtató készülékeken is használható. A legutóbbi, bő egy hónappal ezelőtti közlemény szerint androidos eszközökre 30 ezer felhasználható töltötte le az alkalmazást, ami a lakossághoz viszonyítva édeskevésnek számít. A lap megkereste a minisztériumot, hogy mik a legfrissebb adatok a VírusRadarral kapcsolatban, de cikk  megjelenéséig nem kaptak választ.

Norvégiában áprilisban jött ki a kontaktkövető alkalmazás, ami regisztrálja, ha a felhasználók több mint 15 percet töltenek el közel egymáshoz és értesítést kapnak, ha a másik koronavírussal fertőzött.

Erna Solbert miniszterelnök akkoriban úgy fogalmazott, az applikációval életet menthetnek, feltéve, ha sokan letöltik azt. Ez meg is történt, két hét alatt a 16 évnél idősebb korosztályból 900 ezren kezdték el használni, de június közepén azonnali hatállyal fel kellett függeszteni a működését, mert aggályok merültek fel az adatok kezelését illetően. Mivel Norvégiában egyébként sem volt sok fertőzött a járvány alatt, az adatvédelmi hatóság szerint túl nagy volt a kockázata, hogy megfigyelésre használják a felhasználók adatait, és időlegesen betiltották azt.

A teljes cikket ide kattintva olvashatod.

A fotó illusztráció

Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!

Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljtatabanyan@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Tatabányán Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://boldoguljtatabanyan.blog.hu/api/trackback/id/tr7116078178

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Hirdetés

Boldogulj Tatabányán

‘Lehet-e boldogulni Tatabányán? Számunkra ez a legfontosabb kérdés, amelyre olyan válaszokat, megoldásokat keresünk, amelyek megvalósításában mindenki örömmel vesz részt. Kezdeményezésünk célja az, hogy elősegítsük a helyi közösségek működését, hírt adjunk róluk, megbeszéljük dolgainkat és természetesnek tekintsük, hogy segítségére lehetünk egymásnak. ‘Hiszünk benne, hogy mindenki szeretne a megoldás része lenni. ‘Nem csodát akarunk tenni, azt akarjuk ne legyen szükség csodákra!:)

Friss topikok

Címkék

süti beállítások módosítása