Mi is írtunk róla, hogy a tatabányai Szent Borbála Kórház 10 millió forintért beszerzett egy, a jelenlegi koronavírus tesztelésére alkalmas laboratóriumi berendezést, amely már meg is érkezett. A labort a Becton Dickinson Hungary Kft. környei telephelyére telepítették, ahol ingyenesen biztosítottak helyet a laboratóriumnak. A laboratórium költségeinek fedezésére magánkezdeményezés indult, amelyet a Hilltop borászat tulajdonosai indítottak el. A hírek szerint nagyon komoly együttműködés alakult ki: civilek és cégek adakoztak a siker érdekében, hozzájuk csatlakoztak Tatabánya és Tata város önkormányzatai, illetve csatlakozott még az egyik jelenlegi megyei országgyűlési képviselője.
Arról szerettük volna megkérdezni Bencsik Jánost, illetve Czunyiné Bertalan Juditot, hogy kommentálják, miért nem volt képes az állami egészségügyi rendszer ezt az itt élők biztonsága érdekében beszerezni, de erre nem érezték szükségét válaszolni.
A magánszemélyek, vállalkozók és nagy cégek által pár nap alatt összeadott 18 millió forintból a helyi Szent Borbála Kórház vásárolhatott egy koronavírus-tesztgépet. Az összegből nem csak az úgynevezett PCR-gépet tudja megvenni a kórház, hanem a hozzá tartozó kiegészítő műszereket is, sőt: néhány millió forint még a tesztekre is marad. Így elegendő tesztanyaggal állhat fel a labor, legalábbis a hírek szerint.
Most, hogy már minden megvan, elkezdőhetne akár egy tömeges tesztelés is, amivel kapcsolatban a Szent Borbála kórházban is azt mondták, hogy vizsgálják ennek a lehetőségét, Bencsik János országgyűlési képviselő azt írta közösségi oldalán egy kommentre válaszolva, egyelőre csak a gyanús eseteket vizsgálják.
Megkerestük telefonon a megyei tisztifőorvost, aki azt mondta, hogy ő nem nyilatkozhat, forduljunk a központhoz. A megadott központi telefonszámon, ugyanazt az információt adták, hogy csak indokolt esetben végeznek vizsgálatot, a jelenlegi előírások szerint.
Elvileg már van egy, magyar informatikusok által kidolgozott módszer, amivel „gyorsított eljárásban” a magyar lakosság megszűrhető lenne maximum 4 nap alatt.
A módszer lényege, hogy a tesztet egyszerre 64 ember mintáját „összeöntve” egyben végzik el – majd részletesebben csak azokat 64-es csoportokat tesztelik újra, amelyikben fertőzött mintákat találtak. Tehát: ha egy csoport tesztje negatív, akkor egyetlen teszt lefuttatásának idejét és költségeit felhasználva 64 emberrel közölheti a jó hírt: nem fertőzöttek.
És ezzel rövid idő alatt, nagyszámú tesztet lehetne elvégezni, amit régóta a magyarországi járványügyi protokollból sok szakember hiányol.
Szóval ismételten jót röhöghetnek az állami egészségügy irányítói! Helyettük, helyben vásároltak közadakozásból egy tesztelésre alkalmas gépet, majd utána még értelmes magyarázatot sem képesek szolgáltatni, miért nem akarnak a jelenlegi járványügyi helyzetben lényegesen több tesztet elvégezni.
Vagy csupán előlünk titkolják?
És most már tényleg csak az a kérdés: MIÉRT NEM ENGEDIK A TÖMEGES TESZTELÉST TATABÁNYÁN ÉS KÖRNYÉKÉN?
A fotó illusztráció
Ingyen jutunk el hozzád, de nem ingyen készülünk, kérünk, támogasd portálunkat! Előre is köszönjük!
Írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit a boldoguljerden@gmail.com címre. Ha van kedved, lépj be a Boldogulj Érden Facebook csoportba, vagy kövesd a Boldogulj Érden oldalunkat Facebookon.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.