
Szerencsésebb országokban azt támogatják a kormányok, hogy először tegyen érettségit a gyerek (nem biztos, hogy mindenhol érettséginek hívják) és utána válasszon szakmát.
Mi azért is az ellenkező irányba megyünk.
Azt gondoltuk eddig, hogy a Parragh-féle kamrai vélemény, egy elszigetelt jelenség, ami már eddig is felháborodást keltett anti-értelmiségi beszólásaival, például, hogy be kellene zárni pár gimnáziumot az országban, amire ez a háttéranyag csak rátesz egy lapáttal.
Nagyon „kedves” kis megoldásokat dolgoztak ki a dokumentumot megálmodók:
Mindjárt itt is van a központi írásbeli felvételi megíratása a gimnáziumokba vagy szakgimnáziumokba jelentkezőkkel, plusz a bejutási küszöb megalkotása.
Mielőtt továbbmennénk, gondoljunk csak bele az épp érintett gyerek vagy szülő helyzetébe, akik mindenhonnan azt hallják, és ami a legfontosabb azt tapasztalják, hogy legjobban diplomával lehet érvényesülni akár a multiknál, akár a közszférában. Ráadásul, fontos, hogy minél több nyelven beszéljen az ember. Ők most jogosan érezik úgy, hogy valamit el akarnak tőlük venni, valami nagyon fontosat: az érvényesülés lehetőségét.
A tervezetben további módosítási javaslatok is vannak, például, hogy felülről határozzák meg, hogy egyes megyékben bizonyos szakmákból mennyit képezhetnek az intézmények.
Vagy még kedvesebbek: azokat a gimnáziumba felvett diákokat, akiknek az osztálya létszámhiány nem indult el átirányítanák a szakképzésbe, és azok a tanulók, akiket általános eljárásban nem vettek fel sehová, pótfelvételin csak a szakképzésbe tudjon jelentkezni.
A lényeg, szerintünk, az, hogy újabb fronton akar beavatkozni az emberek hétköznapjaiba a kormány: szépen, óvatosan, de határozottan.
Majd ők megmondják, milyen szakmát tanuljanak a gyerekeink. Nehogy már mi és a gyerekünk döntse már el, mikor annyi lakatosra, szobafestőre, stb. van szükség.
Ezek után majd jöhet egyes szakmák, hivatások betiltása, legalábbis a gondolatmenetből ez következik.
Azért azt várjuk, hogy az önkormányzatok mindenhol elfogadnak majd egy olyan határozatot, amelyben leírják, hogy nem csökkentik a gimnazisták számát a városokban.
Ja, hogy ehhez némi bátorság kellene?
írj nekünk, ha láttál vagy hallottál valamit:boldoguljtatabanyan@gmail.com
Követed már a Boldogulj Tatabányán oldalunkat Facebookon? Nem? ITT most megteheted. Kérünk, támogasd portálunkat! Köszönjük!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.